Danes obeležujemo Svetovni dan ledvic, ki je letos posvečen izobraževanju in ozaveščanju o zdravju ledvic. Namen osveščanja o kronični ledvični boleznih je zaustaviti epidemijo kronične ledvične bolezni v razvitem svetu in zmanjšati s tem povezano veliko umrljivost, kronična ledvična bolezen je namreč zelo pogosta, ima jo vsaj eden od 10. odraslih ljudi.
Že 17. leto je Društvo ledvičnih bolnikov iz Posočja z Diabetiki Tolmin pred Dializnim centrom v Kobaridu postavilo informativno stojnico, kje je potekalo merjenje krvnega tlaka in sladkorja. Predsednik Božo Kanalec. „Opažamo, da tudi, najbrž zaradi covida-19, malo manj skrbijo za svoje ledvice. Glede na to, da nekje 90 odstotkov bolnikov niti ne ve, da ima mogoče kako ledvično bolezen, predvsem je pokatelj povišan krvni tlak.“
Delovanje ledvic in srčno-žilnega sistema je tesno povezano, zaradi česar so bolezni ledvic dejavnik tveganja za nastanek in poslabšanje bolezni srca in ožilja. Če bolezen odkrijemo dovolj zgodaj, jo lahko uspešno zdravimo, posledice neodkrite ali nezdravljene kronične ledvične bolezni so namreč hude, saj lahko ledvice povsem odpovejo ali pa ljudje umrejo bistveno prej od svojih vrstnikov zaradi srčno-žilnih bolezni. Posebno skrb morajo ledvicam nameniti tudi bolniki z diabetesom, ledvice ne bolijo, še poudarja. „Preventivno je treba piti veliko tekočine, vsaj dva litra dnevno, tako da se naše ledvice, ki so največji filtritni ogran v telesu, tudi čistijo.“
Aktivnosti ne le ob današnjem svetovnem dnevu izvajajo tudi v Društvu ledvičnih bolnikov Severnoprimorske, kjer z ozaveščanjem o zdravju ledvic pričenjajo že v vrtcih, osnovnih šolah pa tudi s predavanji po krajevnih skupnostih, danes so obiskali Osnovno šolo Miren in predavali osmošolcem.