„Ne,“ je bil kratek direktor šempetrske bolnišnice, ko smo ga danes vprašali, ali so kirurgi – pet jih je prejšnji petek podalo svojo odstopno izjavo – navedli razloge za odhod. Stanje v slovenskem zdravju je turbulentno, ocenjuje, možnosti, da bi v kratkem še kdo šel po tej poti, tako ne izključuje.
Dva kirurga iz abdominalne kirurgije in trije iz travmatologije bodo čez dva meseca le še v zasebni praksi. Ugibanja v javnosti gredo sicer v smer, da bi lahko bilo povezano s prihajajočo novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo po besedah premierja Roberta Goloba razmejila javno in zasebno zdravstvo. Vodstvo bolnišnice sicer ne opušča možnosti pogovorov: „Danes je ožje vodstvo skupaj s predstojnikom kirurške službe iskalo in išče rešitve za naprej. Razpisi bodo objavljeni. Tudi pogovori s kolegi bodo pričeli v naslednjih dneh.“
Veliko pa se verjetno ne bo izcimilo: "Odpoved jemljem kot resno dejanje, bilo je brez opozorila, tako da iščem in gledam naprej."
Delno bosta izgubo ublažila dva mlada kirurga, ki bosta v kratkem naredila specialistični izpit, potekajo pa tudi pogovori tudi s sosednjimi bolnišnicami. „Vtis imam, da smo v slovenskem zdravstvu v turbulentnem času,“ocenjuje direktor šempetrske bolnišnice. Za delovanje kirurškega oddelka pomeni ta odhod velik pretres, je danes za medije povedal tudi predstojnik kirurške službe Gabrijel Fišer. Bodo na ta račun odpovedi operacij? „V prvi fazi vsekakor ne, ker gre za odpovedni rok, v naslednjih fazah pa si bomo prizadevali narediti vse, da teh odlogov ne bi bilo, ali bi bili ti vsaj v čim manjšem obsegu. V skrajnem primeru pa bo tudi to potrebno. Bomo pa ne glede na to poskrbeli za vsa nujna stanja.“
Tudi predstojnik kirurškega oddelka ocenjuje, da so razmere sedaj negotove, pričakuje še kak odhod svojih kolegov? „Karkoli bi rekel, bi bila ugibanja. Gotovo so pred nami težki časi. Če sklepam po tem, bi rekel, da se lahko zgodi še kakšen odhod. Ne morem pa tega sedaj ne potrditi ne zanikati.“