Dnevni centri za starejše oziroma Hiše dobre volje so se na Goriškem že dodobra uveljavili in razširili, novogoriški Dom upokojencev je lani mrežo teh domov razširil še v Ajdovščino in Komen. Tudi v Novi Gorici pa naj bi naposled le dobili prostore posebej za dnevni center, potem ko ta sedaj gostuje v prostorih Doma upokojenecev Nova Gorica. Morda bo tam tudi prva stanovanjska skupina po vzoru iz Davč.
Danes se z uvedbo izvajalca, gre za novogoriško podjetje Etg Editrend, pričenja urejanje stanovanja v stavbi v Erjavčevi ulici. Kot je povedal direktor Doma, Bojan Stante, bodo dela predvidoma potekala do poletja, cilj pa je, da bi enoto odprli septembra. „Nam je uspelo v Novi Gorici končno realizirati ta projekt selitve dnevnega centra, ki sedaj gostuje v Domu na novo lokacijo, ki nam ponuja bistveno boljše pogoje, tako za delo kot tudi potem za razvoj novih programov.“
Slednji gredo predvsem v smeri deinstitucionalizacije oziroma gre za tako imenovane skupnostne programe, na čemer delajo že vrsto let. „Osnovno izhodišče je, da noben dom, noben program ne nudi toliko, kot jih lahko recimo sedenje na svojem stolu v domači kuhinji, ne glede v kakšnem stanju je.“
Program Pomoči na domu je dobrodošel, a ne odgovarja težave, ki so najbolj pereče na področju starostnikov: osamljenost in demenca, ocenjuje: „Mislim, da je potrebno to mrežo skrbi za starostnike zgostiti z različnimi programi, ki odgovarjajo na različne potrebe starostnikov. Če smo govorili o dnevnih centrih, ki so izjemna pridobitev za stare, lahko govorimo še en korak naprej, o stanovanjskih skupinah, o katerih razmišljamo, kjer bi lahko ljudje relativno samostojno, ob neki podpori, živeli v neki skupnosti, kar pa odgovarja na problem osamljenosti.“
Prav taka skupnost bi se lahko oblikovala v stanovanju v Erjavčevi ulici. „Morda bomo v Novi Gorici, ob tem, ko bomo odprli center na Erjavčevi, skupaj s Stanovanjskim skladom tudi zasnovali prvo tako stanovanjsko skupino. Te skupine naj bi bile manjše, mi imamo edino referenčno točko, program, na katerega se lahko opremo, zgodbo stanovanjske skupine iz vasi Davče. Tako kot smo si nekoč zastavili, naj bi bile te skupine nekje največ do 8 ljudi, naj bi bili ljudje, ki vendarle lahko skrbijo za sebe, nek manjši obseg skupnih dejavnosti, sicer pa naj bi imeli možnost svojega življenja.““
S selitvijo na novo lokacijo pa bi sprostili tudi prostore v Domu upokojencev Nova Gorica in jih namenili za druge dejavnosti, predvsem gre za vzpostavitev enote za demence, kjer so čakalne dobe sedaj, kot pravi Stante, strahotne.