Odzvala se je tudi Mednarodna Mreža Antifašistov: ''Razstava jugoslovanskih zastav je del kolektivnega spomina!''

V luči nedavnega izobešanja jugoslovanskih zastav na Verdijevem Korzu Gorici, ki je v javnosti sprožila številne burne debate in polemike, se je oglasil tudi Zavod Mednarodna Mreža Antifašistov (MMA).
V zavodu so v izjavi za javnost zapisali, da so se jugoslovanske zastave pojavile kot sestavni del umetniškega prikaza, imajo pa simbolni in zgodovinski pomen, saj so bile izobešene ob skorajšnji 80. obletnici osvoboditve Gorice maja 1945, kar po njihovem mnenju predstavlja del evropske antifašistične dediščine.
''Avtorji so v javnem pismu tudi pojasnili, da je bilo izobešanje jugoslovanskih zastav zaključek kulturnega dogodka oz. razstave zastav, ki so jih našli v prostorih te zgodovinske stavbe na Verdijevem Korzu, kot spomin na osvoboditev Gorice, ko so jo osvobodili Titovi Partizani oz. predstavniki jugoslovanskega odporniškega gibanja, natančneje IX. Korpusa, skupaj s kolegi italijanskih brigad,'' je razlago ponudila direktorica zavoda MMA Jadranka Šturm Kocjan.
Na goriški občini so zastave razumeli kot provokacijo, v zavodu pa so pojasnili, da je jugoslovanska zastava z rdečo zvezdo mednarodno priznan simbol protifašističnega odpora in je del kolektivnega spomina na osvoboditev Evrope. Dodajajo, da se pod to zastavo niso borili le jugoslovanski narodi, temveč tudi številni italijanski antifašisti, ki so v njej videli simbol upora proti totalitarizmu.
Mnenja so, da razstava zastav, ki jo je pripravil kolektiv Agorè, ki je kasneje kot rečeno z odprtim pismom tudi pojasnil zgodovinski kontekst razstave, predstavlja legitimno obliko ohranjanja kolektivnega spomina. To želijo poudariti predvsem zaradi letošnje Evropske prestolnice kulture, ki naj bi pomenila utelešenje sožitja med narodi, naslonili pa so se na še eno odprto zgodovinsko rano, tj. odločitev goriške občinske uprave, ki je novembra 2024 potrdila častno meščanstvo Benitu Mussoliniju, kar se jim zdi nesprejemljivo.