Odprta je prva čezmejna krožna pot svetega Martina

V Vili Vipolže so danes slovesno odprli Čezmejni Martinov krog, prvo čezmejno krožno pot, ki je del mreže kulturnih poti Sveta Evrope in predstavlja nadaljevanje Velike Evropske poti svetega Martina od Opatjega sela do Ogleja.

Pot svetega Martina, ki poteka v skupni dolžini 2500 kilometrov od Szombathelya na Madžarskem do Toursa v Franciji, vodi tudi preko Slovenije. Povezuje Martinova svetišča, naravno in kulturno dediščino, vključuje pa tudi turistično ponudbo, kjer se lahko pohodnik okrepča. V okviru projekta GO walking - Čezmejni Martinov krog, kjer je glavni partner Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina, sodeluje pa tudi PromoTurismo FVG, je sedaj vzpostavljen nov odsek, označena krožna pot v skupni dolžini 260 kilometrov. Polona Abram, koordinatorka vsebin v projektu: „Celotna pot svetega Martina, to je kulturna pot Sveta Evrope, vključuje 13 držav, 5000 kilometrov poti, 2500 kilometrov pa povezuje iz madžarskega Szombathelyja, kjer je bil sveti Martin rojen, čez Slovenijo, Italijo, do Francije, Toursa, kjer je pokopan. To je tista naša trasa. Recimo, Vila Vipolže je na približno četrtini te trase.“
240-kilometrski Čezmejni Martinov krog v 14 etapah obkroži celotno Evropsko prestolnico kulture in vključuje številne kraje in znamenitosti na tem območju. Pot je primerna za vse, najstrmejša etapa gre po Srednječavenski poti. „Obkrožimo našo lepo Vipavsko dolino, okrog Gorice, Nove Gorice, Brda, do Ogleja in nazaj na Kras, Opatje selo, in spet nazaj Ajdovščina, Vipava. Zaenkrat oznake na terenu še postavljamo, je pa že aktivna aplikacija Outdoor acitve, kjer lahko poiščete Martinov krog, vse etape so opisane, prenočišča so vpisana, parkirišča, kjer lahko parkirate, lahko si snamete GPS sled.“
Pot svetega Martina je zaživela pred 20 leti, povezuje 14 držav in oživlja dediščino tega svetnika, ki je bil tako ali drugače povezan z vsemi kraji na poti, je povedala Martine Campangne, vodja evropske mreže Evropskega kulturnega centra sveti Martin. „Pravkar smo vključili tudi novega partnerja v Rominiji, gre za res veliko pot, imamo 5000 killometrov poti po Evropi in sedaj smo res zadovoljni, da je prišlo do uresničitve te čezmejne krožne poti svetega Martina.“
Krminski župan Roberto Felcaro je poudaril, da gre za lep projekt evropskih karakteristik. „... ki daje poudarek prav na čezmejna območja, kot je ta med Goriškimi brdi, Brdi na italijanski strani in Krminom. Že več let delamo na tem območju vzajemno, kljub meji. To ni več le sinonim vizije, ampak priložnost, ki jo vsi želimo izkoristiti za dokaz, da Slovenija in Italija znata dobro sodelovati.““
Nenazadnje pa to dokazuje tudi projekt Evropske prestolnice kulture. Zamisel o krožni poti so partnerji uresničili s pomočjo Sklada za male projekte GO! 2025, ki je financiran s programa Interreg Italia-Slovenija 2021-2027, vreden je okrog 200.000 evrov. Ena od pridobitev projekta pa bo tudi zemljevid pohodnih poti na ožjem območju EPK 2025.