Preko 20 dijakov novogoriške Gimnazije in Šolskega centra Nova Gorica te dni zaposluje iskanje novih rešitev in idej za izboljšanje težav posameznikov ali družbe. Na start-up izzivu, ki ga že osmo leto prireja Primorski tehnološki park, se morajo v treh dneh s pomočjo mentorjev od zamisli dokopati do poslovne rešitve. Ideje morajo testirati pri potencialnih kupcih, izdelati prototipe in delo predstaviti v obliki triminutne predstavitve podjetniški komisiji. Direktorica parka, Tanja Kožuh. „Letos imamo pet ekip, nekoliko manj kot ponavadi, ker so karantene in vse skupaj poteka in v živo in prek spleta. Letos je ideja, da bi iz plastičnih odpadkov testov delali določene produkte, zanima jih tudi ugodno počutje in dobro spanje, tako da iščejo rešitve na področju ležišč, seveda iščejo tudi rešitve na področju trgovine.“
Prednost novogoriškega start-up izziva v tehnološkem parku vidijo v sodelovanju dijakov Gimnazije in Šolskega centra, saj lahko tako mladi sodelujejo v multidisciplinarnih skupinah, z vrstniki, ki imajo drugačna znanja in zanimanja. Šoli sicer že vrsto let z dijaki sodelujeta na nacionalnem tekmovanju POPRI. Direktor Šolskega centra, Miran Saksida. „Ti natečaji so potem prav v tem smislu pomembni, v tem varnem učnem okolju so dijaki deležni nekih takih podjetniških spodbud, zakaj ne, enostavno, poskusiti tudi svojo lastno podjetniško pot.“
Ravnatelj Gimnazije, Andrej Šušmelj, dodaja „Neprestano se pojavljajo neki podjetniški izzivi in to je nekaj popolnoma drugega kot tisto v učilnici, kjer imaš neko strokovno podlago, učbenik in gremo zdaj obdelati to snov, tukaj pa se pojavlja pravo viharjenje možganov.“
Tudi letos je na nekaj idej vplival covid-19, Evi, Maji in Emi se je zato porodila ideja, da bi odpadke po zavrženih testih lahko uporabile za izdelavo trzalic. „Smo ugotovile, da smo vse glasbenice in zato smo se odločile, da bomo iz te plastike, ki jo dobimo iz enega testa, naredile trzalice za kitaro. Smo ugotovile, da je tudi pomembno, da izgledajo lepo in drugače od ostalih.“
Nejc in Manuel sta si zamislila napravo, ki bi hitro ohladila čaj... „bistveno hitreje, kot če čaj prelivamo iz skodelice v skodelico. To smo pa naredili, ker se je prijatelj opekel in smo se odločili, da bomo naredili nekaj, da se tudi drugi ne bodo, zato ker se na leto vedno opeče 50.000 otrok.“
Na katere težave pa bi odgovorila pametna nakupovalna košarica, ki avtomatsko skenira izdelke v prehrambni trgovini, ideja Taje, Naje, Nike in Mojce? „Se nam zdi dobro, da potrošniki ne bi zapravljali na stvareh, ki jih ne rabijo in se nam zdi dobro tudi, da ne pozabiš nič.“
S poslovnimi modeli, ki jih bodo razvili na startup izzivu se bodo dijaki lahko prijavili na nacionalno tekmovanje v podjetniških idejah mladih POPRI, prijave zbirajo še do 14. februarja.
(Foto: Rok Peric)