V Posočju so decembra opazili prav posebnega obiskovalca. Na območju planine Razor so naleteli na sledi risa.
»Smo bili obveščeni, sicer s strani pohodnika, da je na tem območju zaznal sled. Potem pa smo šli še skupaj z lokalnimi lovci pogledat. Bilo je ravno malo snega in po naključju se je naletelo na sled risa."
Pravi Rok Černe z Zavoda za gozdove Slovenije, vodja projekta LIFE Lynx, čigar glavni namen je dolgoročna ohranitev dinarsko-jugovzhodno alpske populacije risa. Propad populacije poskušajo zaustaviti z doselitvijo živali iz vitalne populacije iz Karpatov in s tem zmanjšujejo parjenje v sorodstvu. Uspešnost projekta dokazuje tudi ris v Posočju. Iz preiskav sledi na planini Razor so na Zavodu namreč potrdili, da gre za potomca doseljenih risov, ki se je v Posočje čez območje Vogla preselil z Gorenjske. »Uspeli smo zbrati tudi genetski material, se pravi urin. Lahko ga vzamemo v snegu. Naredila se je genetska analiza in zato tudi vemo, da je ta ris potomec doseljenih risov, ki sta bila doseljena na območje Jelovice.«
Gre za trenutno edini primer pojava risa v Posočju, ki je bil sicer svojčas neločljiv del narave soške doline. O njegovi prisotnosti so v Posočju poročali še pred dobrim desetletjem, z rednim odstrelom pa je bil zadnji ris odstranjen leta 1998. »To je eno nekako naključno opažanje. Potrjeno. Ampak predvidevamo, da se bodo v naslednjih letih še pojavljali, ker je temu zelo blizu območje Pokljuke in Jelovice in nek naraven razvoj je, da se sedaj ti risi širijo na neka prazna območja, ki so v tem primeru proti Posočju.«
Doseljevanje risa je trenutno edini projekt doseljevanja v Sloveniji. Z monitoringom v sezoni 2021/2022 so na območju Slovenije potrdili prisotnost 30 risov.
(Slika je simbolična, foto: Zavod za gozdove Slovenije)