Ajdovščina, zakladnica rimskih ostankov Castre, ene izmed ključnih utrdb na naših tleh, je bila v letih 2017–2020 prizorišče arheoloških raziskav, ki so razkrile nove podatke o takratnem izgledu utrdbe in življenju njenih prebivalcev. Goriški muzej bo v sodelovanju z Občino Ajdovščina na to temo priredil štiri muzejske torkove večere, ki so že več kot 20 let sicer stalnica na gradu Kromberk, tokrat na licu mesta, v Ajdovščini.
Pri arheoloških raziskavah sta sodelovala arheologa Luka Rozman in Ana Kovačič, ki bosta nova odkritja predstavila na predavanjih v Lokarjevi galeriji v Ajdovščini. "Mogoče se mi zdi pomebno, da se predstavi najprej lokalni javnosti, Ajdovcem, ki so tukaj doma in so vsa leta v preteklosti, torej od 2017 do 2020, tako rekoč dnevno lahko spremljali, v okviru gradbenih del, kaj se je dogajalo in kaj se je raziskovalo. V sklopu predavanj bomo govorili predvsem o Castri, o Ajdovščini iz tretjega in četrtega stoletja."
Pravi Rozman. Večeri se bodo odvili enkrat mesečno, od februarja do maja, ter bodo s predavanji in različnimi gosti uvedli festival poznoantične kulture Ad Fluvium Frigidum, ki bo ljubitelje zgodovine in kulturne dediščine konec junija popeljal v čas, ko je rimska Castra predstavljala eno izmed ključnih utrdb na naših tleh. "Pri arheologih je vedno ta problem ali iziv, da več kot najdemo, več vprašanj imamo in v tem smislu je bila tudi ta raziskava opravljena, dobili smo ogromno novih podatkov, pa vendar imamo še en kup vprašanj, kako je vse bilo v tistem času."
Arheološka dela so bila po besedah Rozmana zelo uspešna, saj so raziskali bistveno večjo površino, kot je bila znana do sedaj. Kljub temu pa se po njegovih besedah pod današnjo Ajdovščino še vedno skrivajo tri četrtine takratne utrdbe ob mrzli reki.