Iskalcem nepremičnin na Goriškem ni lahko, tudi poslušalka iz okolice Nove Gorice, ki se je obrnila na nas, je že nekaj časa spremljala oglase, ko pa je naletela na odlično ponudbo, se je izkazalo, da je pravzaprav lažna.
Naša poslušalka (ime in priimek hranimo v redakciji) nam je zaupala svojo zgodbo, da ne bi v bodoče kdo nasedel. „Pred kratkim sem na portalu nepremičnin opazila oglas za stanovanje v Novi Gorici, cena je bila ugodna, slike stanovanja zelo zelo vabljive, tako da sem se odločila, da kontaktiramo osebo, ki je objavila oglas. Pustila sem svoje podatke na portalu in me je ta oseba kontaktirala. Predstavila se je kot lastnica stanovanja, ki je morala Novo Gorico zapustiti in sedaj oddaja to stanovanje v najem. “
Vključno s stroški bi za mesečno najemnino odštela 450 evrov. „S tem, da je bila ta komunikacija zelo lepo artikulirana, nič sumljivega, razen nizka cena in zelo lepo opremljeno stanovanje. S tem, da meni v tistem trenutku to ni bilo sumljivo, ampak predvsem vabljivo.“
Z obema rokama je tako zgrabila ponudbo, lastnica pa je želela vse podrobnosti z najemom urediti prek spletne platforme Tripadviser. Tam naj rezervira stanovanja za 2 meseca, nakazati bi morala tudi kavcijo v višini 600 evrov. A alarmi so zazvonili, ko si je želela stanovanje ogledati: „Rekla je, da je na žalost ni tukaj, ampak, naj najprej plačam in nato bo prišel agent – ga ni poimenovala kot lokalno agencijo, lokalnega agenta – da bo prišel agent, ki mi bo stanovanje, potem, ko ga bom plačala, pokazal. In čez dva dni se bom lahko vselila, ko mi bo dal ključe.“
Ker si je stanovanje želela pred plačilom ogledati, se je komunikacija kmalu zaključila. Je pa poleg tega zasledila še en podoben oglas za oddajo stanovanja Novi Gorici, na Prvomajski ulici, prav tako luksuzno opremljeno, za 500 evrov na mesec. Tudi za to stanovanje je poslala povpraševanje, oglasila se je ista oseba z enakim sporočilom, pojasnjuje sogovornica, ki je slike tega luksuznega stanovanja kasneje zasledila tudi na nekaterih drugih oglasih.
Da so spletne goljufije v porastu, so nam na naše poizvedovanje odgovorili na novogoriški policiji, kjer o konkretnem primeru sicer niso bili obveščeni. Dean Božnik, predstavnik za stike z javnostjo, dodaja, da so v zadnjih letih pogosto opozarjali na različne oblike spletnih goljufij: „Sodobni spletni prevaranti bodo namreč storili vse, da se dokopljejo do vašega denarja in ali na primer do vaših bančnih podatkov, pri tem pa so se pripravljeni vživeti v najrazličnejše vloge.“
Poudarja pa, da se v tovrstnih primerih nemudoma obrnejo na policijo, tudi če do prevare dejansko še ni prišlo.
Tudi na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT opažajo, da je podobnih poskusov vse več, je povedala Jasmina Mešič: "Vsako leto obravnavamo takšne prevare z najemom počitniških kapacitet oziroma apartmajev, gre za to, da so to izjemno dobro opremljeni apatmaji, na zelo priljubljenih lokacijah, po neverjetno nizkih cenah. Zelo nizka cena je prvi znak za alarm, ker želijo, da se odzovemo na to ponudbo, ker se nam zdi, da smo res našli izjemno dobro ponudbo, ki je ne želimo zamuditi."
V grobem se pojavljata dva tipa poskusov tovrstnih goljufij, razlaga Mešičeva. Zelo pogosto gre za objave v različnih zaprtih, namenskih skupinah na družbenih omrežjih, v drugih primerih pa pride tudi do zlorab znanih platform, kot so Booking, Airbnb in Tripadvisor, na njih vzpostavijo lažen profil ter nato postopek plačila skušajo narediti mimo platforme. V vsakem primeru pa se je dobro prepričati in slike, ki jih ponudba oglašujete preveriti na spletu.
(Slika je simbolična)