Letošnja Evropska prestolnice kulture Nove Gorice in Gorice se je dotaknila tudi mladih. V Osnovni šoli Solkan je pod budnim očesom mentorice izbirnega predmeta tehničnega pouka Mojce Milone in izpod rok osmošolcev nastala maketa obeh Goric.
Detajle oziroma stavbe, ki so jih po lastni presoji izbrali učenci, so nastale s 3-D tiskalnikom, ki so ga uspeli pridobiti iz rok solkanskih podjetnikov. „Na začetku smo imeli en printer, ki nam ga je podaril podjetnik Žan Krpan, in smo ves čas spraševali učiteljico, zakaj je tisti printer tam, ki ga nobeden ne rabi. Rekla nam je, da ga lahko uporabljamo. Nato smo dobili še štiri nove printerje. Najprej smo šli po kulturi, torej gledališča, knjižnice. Občine, ki so eni glavnih objektov. Potem železniško postajo v Novi Gorici in Trg Evrope. Pa višje stavbe.“
Tako o projektu pove Benjamin Cernic, učenec 8. b. Maketa je nastajala skoraj leto dni, je pojasnila koordinatorica projekta, sicer učiteljica tehnike in fizike na solkanski osnovni šoli Mojca Milone: „To je bilo potrebno res pridobivati znanja, ustvarjena s 3D programom, potem se da v poseben program, da se prevede v jezik, ki ga 3D tiskalnik prepozna in začne s tiskanjem. Tako da to je bila osebna rast vseh nas, pridobili smo nova znanja, gradili na timskem delu. Potem smo v šoli naredili tudi njihovo pisarno, ker to so moji podjetniki.“
„Oziroma sejno sobo. Ker smo naredili šolsko podjetje – Solkan 3D printing.“
Pristavi Cernic. Maketo nameravajo izročiti mestni občini Nova Gorica, v zameno pa se nadejajo posluha oziroma sredstev... „za obnoviti šolo, ker, kot vidite, ni ravno v bleščeči podobi.“
Prav bi prišel tudi kakšen dodaten 3d tiskalnik, še dodaja Cernic.