Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Gorici imata tudi svojo namizno igro

Kako Novogoričani imenujejo deset blokov na današnji Kidričevi, Trubarjevi in Rutarjevi ulici, ki so bili zgrajeni med prvimi objekti v Novi Gorici? To je eno izmed sicer lažjih vprašanj, ki ga ponuja nova namizna igra o Novi Gorici in Gorici.

V tem tednu otroka so novost danes predstavili ustvarjalci, pobudnik Urban Orel, zgodovinar iz Vrtojbe, pojasnjuje; „Igro sem si zamislil med delom v Mladinskem centru, kot nekakšen učni pripomoček mladine, ki je zahajala v Mladinski center. Gradivo sem črpal iz različne literature, ki se zadeva zgodovine Gorice in stare Gorice, predvsem sem uporabil turistične vodnike, ki so se mi zdeli eden glavnih virov za taka vprašanja.“

Najprej je bil mišljen kviz, nadaljuje Orel, nato pa je se v sodelovanju z Davidom Kožuhom iz Goriškega muzeja, porodila ideja o namizni igri, skupaj sta izpilila vprašanja, da ne bi bila prelahka, so na nižjem in višjem nivoju. Zakaj Gorici? Ker sta edinstveni, pravi Orel: „Imamo dve mesti v enem, imamo Gorico, ki izvira že iz srednjega veka in ob njej mlado mesto, ki je nastalo po drugi svetovni vojni, a ima kljub temu kar nekaj bogate zgodovine in zanimivih stvari, ki jih morda ljudje ne poznajo dovolj.“

Igra je v obliki zemljevida, na katerem sta Nova Gorica in Gorica predstavljeni s pomočjo določenih spomenikov, na sredini je Trg Evrope, igrati lahko pričnemo v enem ali drugem mestu, pojasnjuje so-ustvarjalec igre, kustos David Kožuh: „Mišljeno je, da se igra v petih, ko je nekdo na vrsti, vrže kocko, tisti, ki je pred njim, pa mu iz kupčka vprašanj vzame kartico, mu na željo prebere višji ali nižji nivo, na podlagi pravilnega odgovora, se figurica premakne naprej za ustrezno število polj.“

V pilotni obliki bo namizna igra, ki uradno še nima imena, najprej romala pred novogoriške šolarje in dijake, za kar bo poskrbel Mladinski center Nova Gorica, direktorica Jana Kruh: „Ta igra, smo predvideli, je namenjena učencem 7., 8. in 9. razreda in dijakom srednjih šol, zagotovo pa je igra primerna tudi za družine, tako da je širok nabor uporabnikov.“

In ker bosta Gorici leta 2025 nosili naziv Evropska prestolnica kulture, je igra tudi tržno zanimiva? Zaenkrat še ne, pravi Mojca Stubelj Ars, predstavnica Zavoda GO 2025, je pa skupna obravnava Goric zanimiva: „V duhu tega, da gre za somestje in je potrebno poznati zgodovino, dediščino in samega sebe.“

Zato podpira, da se pilotna verzija preizkusi v šolah, na obeh straneh meje, saj je prevedena tudi v italijanski jezik, nato pa se izboljšano verzijo ponudi tudi na trgu ali pa celo kot protokolarna darila.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Dober dan, župan Mauricij Humar - v torek po 11. uri!

Preberi več

Čezmejna Evropska prestolnica kulture ima tudi čezmejno pivo - v ponedeljek po 11. uri!

Preberi več

Na Radiu Robin odpiramo SEF!

Preberi več
Ne zamudi
Oglasi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down