Društvo Go-spominčica za pomoč pri demenci severnoprimorske regije je svetovni dan Alzheimerjeve bolezni tudi letos zabeležilo s sprehodom za spomin po novogoriških ulicah. Letošnji dogodek je bil še posebej prazničen, saj je društvo z njim zabeležilo tudi 20. obletnico delovanja. Dolgoletna predsednica društva Sonja Valič takole podčrtuje pomen tovrstnega osveščanja javnosti:
„Gre za osveščanje o demenci, namreč to je zelo pomembno, da se čim prej obišče osebnega zdravnika in nadaljuje s terapijo. Zgodnje odkrivanje je najboljše.“
Najboljša preventiva pa je zdrav način življenja, kar vključuje kakovostno prehrano, dovolj spanja in gibanja ter umskega dela. Ob dvajsetem jubileju si v društvu postavljajo naslednje cilje: „Vsekakor medgeneracijsko sodelovanje, pritegniti k tem projektom tudi mlade. Oni so bodočnost in oni bodo kasneje skrbeli za nas. Potem so še drugi projekti: čim več izobraževanja, mogoče na drugačen način, potem so tu delavnice po hišah dobre volje in po krajevnih skupnostih. V glavnem to, kar smo že začeli, mogoče malo več in drugače.“
Kakšno je stanje glede oskrbe ljudi z demenco na Goriškem? „Mislim, da smo v povprečju kot vsa Slovenija. Mogoče imamo res malo več prostora v domovih, imamo dnevne centre, to je čudovita stvar. Na novo je stanovanjska skupina. Zelo pohvalna je ta pomoč na domu, ki je pa žal premalo.“
Valič omenja še vlogo prostovoljcev, upokojencev in mladih, za katere bi si želeli, da bi se več vključevali v nudenje pomoči osebam z demenco.