Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je nedavno predstavilo izsledke skupnega nadzora obcestne prodaje sadja in zelenjave na stojnicah, ki so ga v preteklem letu koordinirano opravljale Finančna uprava RS (FURS), Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), Urad RS za meroslovje (MIRS), Tržni inšpektorat RS (TIRS), Inšpekcija RS za infrastrukturo (IRSI) in Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo (IRSKGLR).
Ugotovljenih je bilo več nepravilnosti, od neustreznega označevanja in sledljivosti, pomanjkljivega higienskega stanja, zaposlovanja na črno, neustreznega soglasja za prodajo na stojnicah, neprimerne označenosti stojnic, nepravilnega vpisa površin v bazo GERK, pomanjkanje dovoljenja za prodajo izdelkov iz naslova dopolnilne dejavnosti na kmetijah, uporabe neoverjenih tehnic idr.
Skupaj je bilo izrečenih za slabih 320 tisoč evrov glob. Šest inšpekcijskih služb bo skupni nadzor obcestne prodaje opravljalo tudi v letošnjem letu.
V združenju sadjarjev Brda vsako leto pred sezono opozorijo pristojne službe, da je potreben strožji pristop. Med odgovori, ki jih prejmejo, je tudi, da primanjkuje kadra. Predsednik Radovan Jelina: »Menim, da se premika v pravo smer, da te službe vedno bolj opravljajo to njihovo dolžnost,«
pove predsednik združenja Radovan Jelina.
»Po predstavitvah je bilo razvidno, da so nekaj dejavnosti tudi zaprli. Menim, da bi morali bolj drastično ukrepati, več teh nepravilnosti, ki se odkrijejo, zapreti dejavnosti. Recimo v vinogradništvu, če ne oddaš pridelka v enem letu, pridejo domov in ti zaprejo dejavnost. Tako bi moralo biti tudi tam. Ne samo kazni, pač bolj ostro nastopati.«
Podali so tudi predlog, da obcestno prodajo opravlja le, kdor se ukvarja s kmetijsko dejavnostjo, torej da je nosilec kmetijskega gospodarstva, še pojasnjuje Jelina, ki je sicer tudi predstavnik sektorja za sadje na Kmetijski zbornici Slovenije, na kateri so ravno tako v letošnjem januarju sprejeli sklep, naj pristojne službe bolj zavzeto nadzorujejo poreklo sadja.
»Preprodajalci ob cestah še vedno ostajajo, se pravi, da kazni po naše, po moje, so še vedno prenizke, ker se sliši okrog, da ti preprodajalci vsakokrat ob začetku sezone si dajo toliko denarja h strani, da te kazni sproti plačujejo. Se pravi, da je ta posel toliko donosen, da se splača tudi kazni poravnati in potem posluješ naprej.«
Še opozarja Jelina.
(foto: Canva)