Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Župan Stegel: "V nekaj tednih se bosta tudi naselji Močila in Gorenje Polje napajali iz Mrzleka!"

Seja Kanal Avgust 2024

Vodooskrba s pitno vodo za prebivalce naselij Močila in Gorenje Polje v Občini Kanal ob Soči naj se v čim krajšem času zagotovi iz vodnega vira Mrzlek in popolnoma loči od avtomatizirane vodarne Močila, kjer je konec julija prišlo do onesnaženja vode s stirenom. Tako se glasi eden od štirih sklepov, ki so jih na včerajšnji izredni seji soglasno sprejeli kanalski svetniki. Župan Miha Stegel zagotavlja, da bo manjkajoča povezava od omenjenih naselij do vodnega vira Mrzlek zagotovljena v nekaj tednih.

Vode iz vodarne Močila prebivalci ne bodo več pili, zagotavlja Stegel. Vodo v vodohrame trenutno vozijo gasilci.

Mi v bistvu vzporedno pripravljamo interventno povezavo, tako da bosta ti dve naselji povezani tudi na vodovodni sistem Mrzlek. Povezava z vodarno Močila pa bo prekinjena.“

Kaj se je pravzaprav zgodilo 26. julija, ko so prebivalci omenjenih naselij zaznali močan vonj pri uporabi pitne vode? Jernej Horvat, direktor podjetja Kolektor Sisteh, ki je vodarno pred dvema letoma obnovilo in odpravljalo garancijski zahtevek na rezervoarju, na katerem je bilo ugotovljeno puščanje: „Pri izvajanju vzdrževalnih del na rezervoarju permeata je prišlo do uporabe topil in ta topila so povzročila onesnaženje pitne vode preko povezovalnega cevovoda do celic pitne vode. Zgolj hlapi so prišli v stik s pitno vodo, voda se je teh hlapov navzela in potem je prišlo to naprej v sistem.“

Dela so sicer opravljali njihovi podizvajalci, podjetje Ekoling, ki so tudi dobavitelji in proizvajalci rezervoarja, na katerem je bilo ugotovljeno puščanje. Na sejo so bili povabljeni predstavniki vseh treh podjetij, se pravi Alpacema, Kolektor Sisteha in Ekolinga. Slednji so odsotnost opravičili zaradi službene zadržanosti v tujini.

Vse strani so na seji poudarile, da dogodek obžalujejo ter da si prizadevajo, da bi v najkrajšem možnem času zagotovile pitno vodo. Sven Božič, direktor proizvodnje v Alpacemu: „Mi predvsem obžalujemo. Tukaj je sedaj primarno misel na prebivalce, mi smo ves čas sodelovali z režijskim obratom in jim nudili pomoč in pomagali pri odpravi teh posledic, želimo si vsi čim hitrejšega normalnega obratovanja.“

Predsednik uprave Alpacema, Tomaž Vuk pa je na seji večkrat poudaril pripravljenost, da se med podjetjem in občino čim prej uskladijo medsebojna pravna razmerja in odprta vprašanja. Občinski svet je v nadaljevanju seje soglasno sprejel tudi naslednje sklepe: občinska uprava naj popravi strategijo vodooskrbe v občini Kanal ob Soči tako, da bo vodooskrba s pitno vodo za industrijsko cono popolnoma ločena od vodooskrbe za naselja in prebivalce, župana Miho Stegla pa je občinski svet pooblastil, da pripravi predlog za ureditev razmerij za zagotovitev vodooskrbe s pitno vodo v industrijski coni. Pri tem naj občina samostojno in neodvisno zagotavlja vodooskrbo s pitno vodo na območju industrijske cone.

Preiskava na vodarni sicer še poteka, policija dejanje preiskuje v smeri suma storitve kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode. Občina se je s sklepom zavezala tudi, da bo prebivalce še naprej ažurno obveščala o vseh informacijah, ki jih prejme s strani pristojnih instituicij. Hitro ukrepanje občine in ustreznih organov je na seji sicer pohvalilo več svetnikov in prebivalcev prizadetih območij.

To je bilo že drugo kemično onesnaženje na tej vodarni, kar je nesprejemljivo, pa je poudarila Mateja Sattler iz Liste za zdravje in kakovost bivanja in dodala, da odgovorov na vsa vprašanja od odgovornih niso dobili: „To je tragedija! Dve kemični onesnaženji, za katere vemo, da so se zgodile v tako kratkem času, torej v razponu štirih let – to je nezaslišano, to je tragedija. To se v nekih normalnih urejenih okoljih ne dogaja. Nedopustno in skrajno nenavadno je, da upravlja industrija oskrbo s pitno vodo oziroma da sploh ima možnost upravljati in potem v bistvu zakriviti tak neljubi dogodek, kot ga sami poimenujejo.“

Sprašuje pa se tudi, zakaj občina ni bila obveščena o teh vzdrževalnih delih in zakaj morajo na taka onesnaženja vedno prvi opozoriti ravno prebivalci. Spomnimo, da je vodarna Močila, ki s pitno vodo oskrbuje tudi industrijsko cono Anhovo, v lasti podjetja Alpacem, upravlja pa jo občinski režijski obrat. Vuk je seji na vprašanje glede obveščanja občine o vzdrževalnih delih sicer pojasnil, da tak protokol ne obstaja ter da je šlo za garancijsko popravilo v sklopu prenove vodarne.

So pobudniki izredne seje dobili odgovore na vsa vprašanja? Anton Bolterstein Leskovar iz SD: „Ne, odgovorov nismo vseh dobili. Pomisleki ostajajo. Razmerja niso rešena, kot smo danes slišali ogromno časa. To danes mi dejansko bolj občutimo kot deset ali petnajst let nazaj. Tako da bo treba ogromno stvari dati v pravo smer. Najprej da rešimo ta razmerja: bi hoteli imeti isto vodo ali ne. Mi strategijo smo že sprejeli, pa se potem izkaže ob tem incidentu, ob tej katastrofi, da krajani so še vedno pili vodo iz Močil.“

Župan Stegel je včeraj še pojasnil, da so spiranje sistema v zadnjih dneh večkrat ponovili, v ponedeljek so ponovno vzorčili vodo, tako da v kratkem pričakujejo prve preliminarne rezultate. Stegel dodaja, da pričakujejo, da bodo primerni za oskrbo s pitno vodo, posledično pričakujejo odpravo prepovedi uporabe vode za pitne namene, v skladu z dogovorom z NIJZ.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Dober dan, župan - Milan Turk, Občina Šempeter-Vrtojba

Preberi več

Miklavžev dan na Radiu Robin

Preberi več
Ne zamudi
Oglasi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down