Prihodnji teden bo Državni zbor v tretje obravnaval spremembe zakona o varstvu okolju, ki zaostrujejo dovoljene izpuste v zrak iz naprav za sosežig odpadkov - torej tudi iz cementarn. Ob tem narašča napetost. Novela je med drugim pripeljala do nedavnega protestnega shoda delavcev Salonita Anhovo in ti za danes napovedujejo še enega.
Članica sveta delavcev v podjetju Gracijela Simčič je razloge strnila tako: „Protestni shod smo napovedali predvsem zato, ker se nam pač godi krivica, in sicer zaradi sprejemanja te novele zakona o varstvu okolja, ki je tehnološko neizvedljiva za cementarno in bo vodila – to je jasno – do njenega zaprtja. Vprašanje, na katerega nimamo odgovora in ki je zelo enostavno, je, kje dobiti tehnologijo in kako jo vpeljati v sistem cementarne, da bo zadostila tem mejnim vrednostim za sežigalnice.“
O tem je svet delavcev v preteklih dneh večkrat spregovoril javno, pa tudi na srečanju z županom Kanala Mihom Steglom, ki podpira novelo zakona. In ki je tudi predstavnikom delavcev razložil svoja stališča: „Na sestanku so med drugim izrazili svoje mnenje glede sprejetja zakona. Razumem strah delavcev pred zaprtjem cementarne, vendar sem prepričan, da so trditve, da bo sprejetje zakona pomenilo tudi zaprtje cementarne, nerealne. Bo pa seveda to zmanjšalo dobičke, saj bo potrebna investicija v tehnologijo.“
Varovalka pred propadom Salonita je po besedah župana že dolgo predhodno obdobje za prilagajanje cementarne novim merilom o emisijah. In stroka naj bi potrdila, da so prilagoditve tehnično možne. Ampak predstavnikov delavcev Stegel ni prepričal, je povedala Simčičeva: „Na ta vprašanja nismo dobili nobenega odgovora. To smo vprašali tudi našega župana, ki nam tudi ni znal odgovoriti oziroma je rekel tako, da bo po sprejetem zakonu, ki bo sprejet – tako je rekel, o usodi naših delovnih mest odločalo ustavno sodišče.“
Salonit je namreč napovedal možno vložitev ustavne presoje novele zakona.
Sogovornica dodaja, da so nad odzivom župana ostali zaprepadni, prav tako po njenih besedah niso dobili javnega opravičila, ker naj bi Stegel dejal, da so bili za nedavni shod plačani in pripeljani od drugod. Slednji odvrača, da se mu pripisuje tudi besede, ki jih ni izrekel. In torej: „Razloga za opravičilo ne vidim. Občinski svet občine Kanal ob Soči je brez enega glasu proti podprl predlagani zakon, Prav tako se je jasno izrazil tudi proti povečanju sosežiga odpadkov ter s tem z obema sklepoma sledil zdravniški stroki. To je edina stroka, ki lahko poda strokovno mnenje glede vplivov na zdravje ljudi.“
Poleg današnjega protesta ni izključen kakšen podoben čez nekaj dni pred parlamentom v Ljubljani.