Zasvojenost med zaposlenimi v regiji je srednje velik problem – tako kažejo preliminarni rezultati ankete, ki sta jo na javne zavode in podjetja v regiji naslovili severnoprimorska gospodarska zbornica in novogoriška območna enota NIJZ. Rezultate so danes predstavili v okviru strokovnega posveta v Novi Gorici.
Na anketo se je odzvalo 135 podjetij oziroma okoli 13 odstotkov vseh, ki so jo prejeli. Rezultate povzema Andrejka Prijon iz novogoriške enote NIJZ. „Zasvojenost je vsaj srednje velik problem, nekajkrat več kot ostali štrli ven alkohol , hkrati pa še tobak in njemu sorodni izdelki.“
S to težavo se resno ukvarja 15 odstotkov podjetij, ki so izpolnila anketo, 40 odstotkov pa problem zaznava, a ne ocenjuje, da bi to bila to težava, ki bi vplivala na njihovo poslovanje.
Od prepovedanih substanc izstopa marihuana, od ostalih odvisnosti pa e-odvisnost, se pravi odvisnost od ekranov, največ mobilnih telefonov in iger na srečo. Če torej potegnemo pod črto, pravi Andrejka Prijon, več je podjetij, kjer beležijo težave s katero od oblik zasvojenosti kot tistih, ki teh težav ne zaznavajo.
Kakšne vzvode imajo podjetja za pomoč zaposlenim, ki se soočajo s katero od oblik zasvojenosti? „Velik delež, presenetljivo velik delež delodajalcev izkazuje neko empatijo in se zaveda, da je treba človeka mogoče v prvi vrsti podpreti ne pa takoj kaznovati. Vzvodov imajo kar nekaj, mogoče vzvodi niti niso povezani ali pa delodajalci zanje ne vedo sistematično. Kam lahko gredo – odvisno, koliko je to močno. Če je močno je ambulanta varstva pri delu in potem testiranje in nato protokol dalje v zdravstvu.“
V primeru, da zadostuje svetovanje, se je mogoče obrniti na Center za krepitev zdravja in na program SOPA (skupaj za odgovorno pitje alkohola), v primeru zlorabe prepovedanih drog pa na društvo Projekt Človek.
Med partnerji projekta je tudi severnoprimorska gospodarska zbornica, direktorica Brigita Habjan Štolfa upa, da to ne bo zadnja aktivnost ter da se bodo zaključki strokovnega srečanja prenesli v prakso. „Torej da bo gospodarska zbornica za podjetja organizirala usposabljanja, izobraževanja, kjer želimo, da zaključki te analize in vsi ti trendi in pregledi dobrih praks pridejo v prakso v naši regiji.“
Regija s to anketo orje ledino v slovenskem prostoru, zato upajo, da jim bodo sledili tudi drugod po državi.