Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Zaščita Ravnikarjevih Ruskih blokov je želja tako stroke kot tudi prebivalcev

Včasih so mladi prebivalci Nove Gorice svoje prijatelje iz blokovskih stanovanj vabili z besedami "Pridi dol!" Dol, pred prvi tako imenovani ruski blok v mestu, pa so bili stanovalci in ostali tokrat povabljeni v okviru praznovanj Ravnikarjevega leta in projekta Ab Initio: Urbana utopija, ki ga sofinancira Javni zavod Go! 2025. V okviru te pobude so bile organizirane delavnice in tudi dva pogovorna večera o načinu življenja v Ravnikarjevih stanovanjih.

„Otroštvo in mladost – če damo oboje skupaj, je bilo zelo prijetno. Ni bilo obilja, smo bili pa otroci v stopnišču zelo povezani, enotni. Sprejeli smo vsako igro,“

se spominja Iztok, eden od prebivalcev Ruskih blokov, ki se je tam tudi rodil.

Od kod pa pravzaprav ime "ruski bloki"? Alenka Di Battista iz novogoriške enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine pojasnjuje, da na to temo obstaja veliko razlag, najbolj verjetna pa naj bi bila tale:

Najbolj verjetna rešitev te zagonetke je pa ta, da so Ruski bloki dejansko dobili svoje ime po barvi, saj do sredine 50. let niso bili ometani, torej so bili opečnati.“

Ravnikar je torej izdelal tudi načrte za stanovanjske bloke v Novi Gorici, ki so bili prve na novo zgrajene stavbe v mestu. V blokih so bile prve trgovine, mesnica, vrtec. Stanovanja še danes veljajo za zelo kvalitetna in v mnogih primerih prehajajo v last iz generacije v generacijo.

In so prav to: velike sobe, sploh dnevna soba. Malo manjša kuhinja, poleg tega pa še dve shrambi, dve kleti, veliki balkoni, predvsem pa svetloba,“

našteva Jasna Fakin Bajec iz novogoriške raziskovalne postaje ZRC SAZU.

Kako jih zaščititi in varovati za naše zanamce?  

Mislim, da vse te delavnice, ki smo jih do sedaj izvedli, nekako potrjujejo dejstvo, da te vrednote, ki smo jih mi prepoznali kot stroka, da so vredne varovanja, so iste vrednote, ki jih tudi stanovalci oz. Novogoričani vidijo kot kvaliteto Ruskih blokov in mislim, da v skupnem pogovoru moramo tudi nadaljevati,“ dodaja Alenka Di Battista.

Želja tako stroke kot javnosti je, da bi bili ruski bloki razglašeni za spomenik lokalnega pomena.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Ne zamudi
Novo
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down