Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Za vodovod Oševljek Občina Renče - Vogrsko nima gradbenega dovoljenja, inšpektor ustavil gradnjo

Gradbena inšpekcija je zaustavila graditev vodovoda Oševljek v Občini Renče - Vogrsko, ker ta ni imela pravnomočnega gradbenega dovoljenja. V inšpekcijskem nadzoru je bilo namreč ugotovljeno, da gradnje distribucijskega vodovoda na lokaciji od hišne številke Oševljek 15 do 22 ni možno šteti za vzdrževalna dela v javno korist, kot trdijo na občini, ravno tako je ni možno šteti za rekonstrukcijo obstoječega vodovoda, kot je navedeno na gradbiščni tabli, saj se trasa gradnje izvaja na povsem drugih zemljiščih, ki se nahajajo v drugi katastrski občini kot obstoječi vodovod.

Na župana Občine Renče - Vogrsko, Tarika Žigona smo se za pojasnila obrnili že prejšnji teden, preden je inšpekcija izdala omenjeno odločbo. Žigon nam je ustno pojasnil, da gre za rekonstrukcijo vodovoda, za kar naj občina ne bi potrebovala gradbenega dovoljenja.

Za pojasnila smo se nanj znova obrnili potem, ko je bila inšpekcijska odločba izdana in gradnja zaustavljena:

„Obnova vodovoda je bila potrebna že zaradi samooskrbe pitne vode, ker je bil vodovod v slabem stanju, dejansko smo imeli zelo dosti okvar, zato je ta projekt tudi nastal. Brez gradbenega dovoljenja pa smo dejansko s svetovanjem bodisi upravljavcem, ki so goriški vodovodi in ostalih, ker v skladu z zakonom o rekonstrukciji ni potrebno pridobitev gradbenega dovoljenja, zato smo šli v rekonstrukcijo. Na določenem predelu, kjer bivši vodovod ni obstajal, za tisti predel pa potrebujemo gradbeno in tam bomo sedaj to sprožili.“

Pojasnjuje župan Tarik Žigon in dodaja še, da bo v naslednjem tednu izvedena mejna obravnava ker, kot pravi, ni jasno, kje poteka meja med zasebnimi in občinskimi zemljišči. Nekateri tamkajšnji prebivalci namreč očitajo tudi, da poteka gradnja po njihovih parcelah, ne zgolj občinskih.

Kaj na to odgovarja Borut Stepančič iz podjetja Vodovodi in kanalizacija?

„V to obnovo je pač šla občina kot lastnica infrastrukture. Ta dela bi se lahko izvajala kot obnova vodovoda v javno korist tudi po Zakonu o cestah.“

Gradbeni inšpektor je z odločbo tudi odredil, da mora občina, ki je odločbo prevzela 17. novembra, takoj po vročitvi odločbe ustaviti novogradnjo vodovoda, ki jo izvaja brez pravnomočnega gradbenega dovoljenja ter do 1. marca prihodnje leto odstraniti nezakonito zgrajen vodovod in na svoje stroške vzpostaviti prejšnje stanje. Bodo torej porušili zgrajeni del?

„Ne, počakali bomo, da dobimo s strani upravne enote za to traso, ki je sedaj že deloma zgrajena, uradno dokumentacijo: gradbeno in uporabno dovoljenje, in potem se dela nadaljujejo.“

Odločba pa po zagotovilih Boruta Stepančiča ne vpliva na vodooskrbo v kraju:

„Ker oskrba s pitno vodo poteka še po obstoječem vodovodu na omenjenem območju. Iz tega vodovoda se oskrbuje približno 20 gospodinjstev.“

Stepančič še dodaja, da je obstoječi vodovod v zelo slabem stanju, zato v prihodnje utegne prihajati do okvar, to je bil tudi razlog za odločitev glede obnove. Na omenjenem delu bi bilo treba zgraditi še okoli sto metrov vodovoda, da bi se investicija zaključila.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

IŠČEMO NAJBOLJŠO MAMO - NAGRADNA IGRA

Preberi več

Sprememba zakona o varstvu okolja - odmevi! To sredo!

Preberi več
Oglasi
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down