Sanacija zadrževalnika Vogršček kljub obljubam še ni zaključena, ob morebitni pozebi bi sadjarji in pridelovalci ostali brez vode v namakalnem sistemu za oroševanje, kot se je to zgodilo lani.
Kako to preprečiti, so v petek govorili na srečanju z državnim sekretarjem kmetijskega ministrstva Antonom Harejem. „Smo prišli do sklepa, če bo le možno, da Kolektor oziroma izvajalec del na zadrževalnku, pohiti in morebiti priklop naredi v roku treh tednov, to bi bilo trenutno najbolj optimalna rešitev. Če to ne bo možno, bomo morali iskati druge rešitve, oziroma drugi dogovor.“
Kmetijski strokovnjaki in kmetje so povedali, da ne pričakujejo začetka cvetenja sadnih dreves v dolini prej kot v treh tednih. V sredini februarja se je začela v akumulaciji spet zadrževati voda. Vendar te vode za oroševanje ne bodo uporabljali, saj je treba dela na zadrževalniku čim prej končati in narediti preklop, katerega gradnja je predvidena med 15. aprilom in 1. majem. Dogovorili so se, da bodo zato za oroševanje uporabljali vodo, ki jo bodo v namakalni sistem črpali iz reke Vipave, je povedal Vasja Juretič iz Kmetijsko gozdarske zbornice Nova Gorica. „V zadnjih letih ni bilo dovoljšnje količine ali pa kapacitete vode za protislansko reševanje. Upamo, da se bo ta zgodba o Vogrščku v letošnji sezoni zaključila, da se začne pregrada oziroma zadrževalnik polniti do tiste maksimalne kvote. Da dobimo predvsem tudi čisto vodo, ki je zelo pomembna, kajti trenutna voda ni na nivoju vode za namakanje.“
Dogovorili so se, da bodo zato za oroševanje uporabljali vodo, ki jo bodo v namakalni sistem črpali iz reke Vipave. Ponovno se bodo sestali čet z tri tedne in reševali morebitne nove težave zaradi Vogrščka.