„Poskušal sem na več krajih, ni, ne bencina, ne nafte.“ Bom pa šla v Italijo tankati,“ tako sta zjutraj povedala čakajoča v dolgi vrsti pred eno izmed redkih bencinskih črpalk v Novi Gorici, kjer je še na voljo bencin in diesel. Pred jutrišnjo pričakovano podražitvijo se je povpraševanje po pogonskem gorivu precej povečalo, dodatno tudi zaradi turistov in prebivalcev sosednjih držav, ki gorivo zaradi nižjih cen točijo pri nas.
Prizore z napisi bencina ni, je zaslediti po vsej državi, v eni izmed črpalk so nam takole povedali. „Ljudje pridejo, vprašajo, niso nesramni, se obrnejo in grejo.“ In koliko časa se to dogaja? „Včeraj in danes, zdaj upam, da bo kmalu kaj prišlo.“
Čakajoči na bencin pa ogorčeni: „Kaos. Velik kaos. To je sramota. Če mislijo, da bodo kaj prihranili, jaz ne verjamem, ne bodo obogateli zaradi tega. Kakor ne mi, ki ne tankamo. To je res katastrofa. Zdaj bo verjetno spet „šverckomerc“ kako leta nazaj, ker drugače to ne bo šlo, če bo šlo tako naprej.“
„Žalostno. Da čakaš toliko za bencin, kot da čakaš kruh. To je nevideno. “ „Ja, to ni normalno. Jutri bo povsod, gotovo. To samo čakajo ceno, nič drugega.“
Vlada je prejšnji teden sprejela uredbo o oblikovanju cen posameznih naftnih derivatov, ki bo z jutrišnjim dnem na bencinskih servisih zunaj avtocest za eno leto znova uvedla določanje cen 95-oktanskega bencina in dizla po posebni formuli in regulacijo marž, na avtocestah pa cene povsem liberalizirala. Vlada je začasno tudi odpravila nekatere okoljske dajatve, ki določajo končno ceno goriv. Kot navaja časnik Finance, naj bi cena 95-oktanskega bencina podražila na približno 1,74 evra za liter, cena dizla pa na 1,81 evra. Po sedanji uredbi je najvišja maloprodajna cena 95-oktanskega bencina tako na bencinskih servisih na avtocestah kot zunaj njih določena pri 1,56 evra za liter, dizla pa pri 1,668 evra za liter.
Na naše novinarsko vprašanje so pri OMV-ju pojasnili, da „zaradi izredno povečanega povpraševanja po pogonskih gorivih v zadnjih dneh, le-teh ni več na zalogi na naših posameznih prodajnih mestih po državi, saj kot posledica navedene situacije ne zmoremo pripeljati zadostnih količin goriva iz naših skladišč na prodajna mesta.“
A se trudijo zagotoviti čim hitrejšo oskrbo. „Lahko dodamo, da je izredno povpraševanje posledica napovedi višje cene pogonskih goriv, ki bodo veljavne v torek, 21. 6. 2022, bistveno nižje cene v Sloveniji v primerjavi s sosednjimi državami in v tem času povečanega turističnega in tovornega tranzita.“
Ministrstvo pozorno spremlja razmere, tržni inšpektorji pa na terenu tudi preverjajo morebitne nepravilnosti pri poslovanju ali zavajanju potrošnikov. Ministrstvo bo danes pozno popoldne sporočilo nove regulirane drobnoprodajne cene pogonskih goriv izven avtocest in hitrih cest, ki bodo stopile v veljavo danes ob polnoči.
Danes se je odzval tudi minister Matjaž Han, ki je zagotovil, da je v Sloveniji dovolj zalog pogonskih goriv: »Ni nobenih skrbi, da bi kdo ostal brez ali da bi goriv zmanjkalo. To so te dni zagotavljali tudi distributerji in ministrstvo nima nobenih informacij, da bi bilo stanje zaloge goriv v Sloveniji problematično. Gre za povsem komercialna kratkoročna posamična pomanjkanja, ki jih morajo reševati distributerji v okviru svojega poslovnega delovanja.«
Sicer pa da MGRT pozorno spremlja razmere in dogajanje. Na terenu so tudi inšpektorji Tržnega inšpektorata, ki po vsej Sloveniji preverjajo spoštovanje trenutno reguliranih cen, prodajo in zaloge, ter ali prihaja do zavajanja potrošnikov. Če se bo izkazalo, da je prihajalo do kršitev zakonodaje, bodo inšpekcijske službe ukrepale.