Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Vrh morda že znotraj 10 dni

Že pretekli teden so v šempetrski bolnišnici razglasili tretjo fazo, tako da zaposleni v zdravstvenih procesih, ki pridejo v tvegani stik z okuženo osebo, ostanejo na delovnem mestu, s protokolom testiranja ter ob uporabi osebne varovalne opreme. Kako porast števila okužb v okolju vpliva na na organizacijo dela?

Strokovna direktorica Dunja Savnik Winkler: „Ta trenutek med zdravstvenimi delavci imamo samo – lahko rečem – šest bolnih, in sicer pet s področja zdravstvene nege pa enega zdravnika, nekaj osebja je pa odsotnega z naslova višje sile zaradi varstva otrok na domu, ki so v karanteni.“

Vsi oboleli so iz kirurške službe, kjer so zato spremenili potek dela. „Morali smo, od danes naprej, ponovno, še dodatno, zmanjšati število operativnih programov, ampak iz naslova, da pacienti, ki bi sicer prišli na zdravljenje v bolnišnico, jih ne moremo hospitalizirati v področje sive cone, od koder izhajajo ti oboleli in posledično imamo manj posteljnih kapacitet za novo sprejete bolnike.“

Računa pa, da bo, glede na lažji potek bolezni, že po enem tednu ponovno tam vzpostavljena bela cona. Na covidnem oddelku je danes hospitaliziranih 32 bolnikov, 8 jih potrebuje intenzivno zdravljenje, med temi jih je pet na umetni ventilaciji. Zaenkrat tako, kljub vse slabši epidemiološki sliki, potreb po večanju kapacitet na oddelku ni. „Za pričakovati je, da v določenem deležu bodo, zaradi verjetno tudi drugih spremljajočih bolezni, tudi ti novo okuženi potrebovali bolnišnično zdravljenje, vrh nekje se napoveduje morda že znotraj desetih dni, upajmo, da bo temu res tako.“

Od 32 bolnikov na covidnem oddelku so 4 cepljeni, a brez poživitvenega odmerka. Po do sedanjih ugotovitvah sicer zbolevajo tudi cepljeni in prebolevniki, a tudi pri različici omikron je priporočljiv poživitveni odmerek, pravi epidemiologinja, Tatjana Frelih, vodja področja za nalezljive bolezni na novogoriški območni enoti NIJZ. „Kljub temu, da smo cepljeni, je treba pošteno povedati, da lahko zbolimo, vendar neko zaščito pa kljub temu nudi, proti težji obliki obolenja, tako da vsem, ki pač cepljenje še niso opravili, svetujem, posebno tudi tistim, ki so dva odmerka že prejeli, naj se cepijo s poživitvenim odmerkom. “

Simptomi pri cepljenih in prebolevnikih so po njihovih opažanjih blagi, sama inkubacijska doba je krajša kot pri delti, širi se hitreje. „Se zadržuje se predvsem v bronhijih in zato se tudi hitreje širi v okolje, to se pravi z dihanjem. Lahko bi rekla, samo mimo greš nekoga, ki je pozitiven, ki diha ta virus v okolico, se lahko že okužimo.

Glede na to, da se virus tako intenzivno prenaša s človeka na človeka, je velika verjetnost, da nastajajo mutacije, je pa vprašanje, kakšne, ali v smeri, da bo virus bolj virulenten, bolj patogen, lahko pa se zgodi, da se virus uniči, dodaja. Evropska agencija za zdravila medtem ocenjuje, da se s širjenjem različice omikron covid-19 spreminja v endemično bolezen, s katero človeštvo lahko živi, čeprav za zdaj ostaja pandemična.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Koraki do uspeha: Katja Kralj in Karra

Preberi več

Ta ponedeljek, takoj po 11. uri, v živo iz studia v Ajdovščini: 160 letnica Lavričeve knjižnice

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down