Petnajstega februarja smo obeležili natanko 80 let od izgona kar 1023 prebivalcev, večinoma žensk in otrok, iz Branika, Komna in okoliških vasi v Nemčijo. Kot so obljubili, so ta vikend na Železniški postaji v Zagraju pripravili še eno spominsko slovesnost.
Dvojezična prireditev se je pričela pred nekdanjim taboriščem v Zdravščinah, ki stoji nedaleč od stran od postaje. Skozi ta vrata je v preteklosti šlo več kot 2000 ljudi, skoraj vsi so bili Slovenci, ki niso vedeli, kam odhajajo. Drugi postanek je bil pred omenjeno zagrajsko postajo. Prisotnih je bilo 25 izgnancev in veliko svojcev, ki so ob bili ob bolečem spominu še zmeraj zelo prizadeti.
''Tisti dan pred 80 leti so v Nemčijo izgnali 1023 ljudi samo iz Branika in s Krasa. Ti, ki so živi, so bili takrat stari morda 3 leta, najstarejša v mojem spominu je bila stara 7 let. Dobro se spominjajo določenih dogodkov, predvsem pa se spominjajo potem tudi konca vojne, saj je bila tudi tragedija, ko so se vrnili domov na pogorišča. Teh dogodkov pa se spominjajo še največ iz pripovedi svojih staršev in znancev,'' pripoveduje Dora Levpušček, predsednica Društva izgnancev Severno Primorske.
Železniška postaja v Zagraju je bila samo ena manjših postaj, s katerih so na poti od Trsta do avstrijske meje pobirali domačine in jih vozili v taborišča. Ni bilo vasi, od koder Nemci ne bi pobirali posameznikov in jih transportirali na vlake.
Kot doda Levpuščkova, spomin, pa čeprav še tako boleč, je treba ohraniti: ''Najpomembnejše je, ne za izgnance, da se spominjajo teh težkih dogodkov in da jim obujamo stare rane, ampak zato, da mladina izve za te dogodke in da se zave, kaj je vojna, da vojna ni samo bitka na bojiščih, ampak da jo čuti tudi civilno prebivalstvo.''
Dogodek je priredilo Društvo izgnancev Severno Primorske v sodelovanju z Društvom nekdanjih deportirancev ANED iz Ronk, Društvom vojnih invalidov Severne Primorske, Občino Zagraj in Mestno občino Nova Gorica. Po prihodu zastavonoš sta na njem najprej zadoneli slovenska in italijanska himna, nato pa sta nastopili ženska vokalna skupina Danica in dekliška vokalna skupina Biseri z Vrha. Zapeli so tudi pevci partizanskega zbora iz Šempetra.