Namakalni razvod Vogršček je v začetku lanskega leta prevzelo pet goriških občin, ki so se zavezale, da bodo pristopile tudi k tehnološki posodobitvi namakalnega razvoda. Ta obsega več kot 130 kilometrov in je v slabem stanju. Namakalni sistem je trenutno sicer še zaprt, v družbi Vodovodi in kanalizacija, ki upravljajo sistem, so nam potrdili, da ga pripravljajo za oroševanje. Uporabnike pa letos čaka višja cena.
Šempetrsko-vrtojbenski župan Milan Turk ocenjuje, da je cena še vedno precej ugodna: „Dražje bo za uporabnike, ker so že leta višji stroški, kot se prihodkov nabere, tudi že vrsto let se ta cena ni spreminjala. To je relativno nizka cena, v preteklosti 80 evrov na hektar na leto, zdaj, po novem mislim, da je ministrica določila 120 evrov na hektar na leto, kar je še vedno relativno nizek strošek za tiste, ki vodo potrebujejo.“
Ob tem je pojasnil, da absolutni stroški na letni ravni dosegajo tudi dvakratni znesek, kot bi se pokril še tudi z novo predvideno ceno, razliko pokrivajo trenutno občine iz svojih proračunov. Ob tem se pripravljajo na investicije v sam razvod: „Pripravljamo vse potrebno za prenovo sistema, nismo še tako daleč, da bi lahko kaj več natančnega povedali. Vemo, da bo prenova, če bi jo v celoti izvedli, stala več deset milijonov evrov, gotovo nad dvajset, zato se bo potrebno z državo uskladiti, kakšen je primeren terminski plan, koliko je na voljo sredstev na razpisu in da se naredi tisto, kar je res potrebno, kajti tako velika vlaganja lahko tudi dvignejo amortizacijo, ki jo morajo spet plačati uporabniki, in vprašanje, če je to v resnici smiselno.
Saj je kljub temu potrebno poskrbeti tudi za to, da je voda za namakanje za uporabnike čim cenejša, še dodaja Turk.