Tudi dediščinski turizem ima pomembno vlogo pri razvoju turističnih destinacij. In prav o tem, kakšen potencial pomeni dediščina pri razvoju destinacije Vipavska dolina, je tekla beseda na razpravi, ki jo je te dni organizirala Občina Ajdovščina v sodelovanju s številnimi partnerji. Omenjena občina se med drugim ponaša z veliko dediščine iz časa poznoantične kulture Rimljanov, s katero se povezuje tudi na Feničansko kulturno pot Sveta Evrope, članica feničanske kulturne poti pa je postala pred nekaj meseci.
„To je dediščina, ki je bila kot prva prepoznana v Ajdovščini kot dediščina Ajdovščine. Danes imamo tudi druge zvrsti dediščine, ki jo varujemo. Kastra in rimske najdbe pa so bile tiste, ki so najprej generirale Ajdovščino kot izjemno pomembno kulturno središče,“ o pomenu rimske dediščine v Ajdovščini pove Ernesta Drole iz novogoriške enote ZVKD.
Na razpravi je sodeloval tudi direktor Feničanske kulturne poti Sveta Evrope, Antonio Barone. Feničane so izbrali zato, ker gre, kot poudarja, za civilizacijo, ki ni osvajala ozemelj, ampak so trgovali z vsemi narodi tistega časa in so bili z njimi v dialogu. Tak model medkulturnega dialoga bi bil v Sredozemlju nujen tudi za današnji čas, če posebej v luči konfliktov, napetosti med narodi migracij. „Naš prispevek je v tem, da skušamo združiti kar največje število partnerjev, danes jih imamo 122 v 15 državah na treh kontinentih, torej od Libanona do Portugalske, da bi se skupaj soočili s težavami, ki so povezane z upravljanjem teritorija, torej, kako razvijati promocijo nekega teritorija tako s turističnega, kulturnega in izobraževalnega vidika.“
Potencial dediščinskega turizma pri razvoju destinacije Vipavska dolina prepoznavajo tudi na Zavodu za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina, v. d. direktorice Erika Lojk: „Iskali bomo sinergije med njihovimi vsebinami in med našo ponudbo, da se bomo lahko čim bolje vključili v projekt.“
S kulturno dediščino pa se ne ukvarjajo samo strokovnjaki, je kritična Jasna Fakin Bajec iz ZRC SAZU in UNG, ampak tudi lokalno prebivalstvo, kot so vrtci, šole in univerze za tretje življenjsko obdobje, a ostane njihovo delo pogosto prezrto. „Kot primer naj navedem, da so pred leti v Osnovni šoli Šturje dobili zlato priznanje za turistično pot mlinarstva in pekarstva Zrno na zrno vipavska pogača in to je danes ostalo v predalo, kljub temu, da so noter zelo dobre ideje, da vsebuje recept o vipavski pogači in so ga naredili otroci. Vendar to danes, ko razvijamo pekarsko dediščino, tega nihče ne pogleda oziroma se ne prepozna vrednote.“
V sklopu razprave je bila minuli petek v prostorih Krajevne skupnosti Ajdovščina odprta tudi razstava o feničanski kulturni poti in njenih partnerjih.