Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Varuh človekovih pravic v Novi Gorici: "Pomagali bomo lahko večini pobudnikov."

Odvoz odpadkov enega izmed zaselkov v novogoriški mestni občini, pridobitev slovenskega državljanstva in bančnega računa, problematika otroka s posebnimi potrebami  in predstavitev dela sindikata so bile tematike, s katerimi se je danes na Goriškem spoprijel Varuh človekovih pravic Peter Svetina. Današnji dan je namreč namenil poslovanju v Mestni občini Nova Gorica, kjer so se nanj obrnili štirje državljani, vsi občani mesta vrtnic. Novogoriška mestna občina je bila zadnja izmed severnoprimorskih občin načrtovanih v letošnjem letu za poslovanje Varuha človekovih pravic.

»Pričakovali smo več pobud, kajti nenazadnje tudi več pobud pisno dobivamo po pošti. Vendar pomembno je, da so nas našli tisti ljudje, ki nas potrebujejo in mislim, da vsaj trije pobudniki so tisti, ki jim bomo lahko pomagali.«

Pove Svetina, ki dodaja, da je bil to v večini primerov za prvi stik s pobudniki. »V nekaterih delih bo potrebno pobudo dopolniti, poslati še nekatere dokumente. Naš naslednji korak pa je, da bomo organom, ki jim ti pobudniki očitajo kršitve, da jih bomo seznanili s tem, jim dali čas, da se odzovejo na to in pa pozvali, da ukrepajo. Ko bomo dobili njihove odgovore, takrat pa jih pozovemo, da ukrepajo in jim damo priporočila, kako naj zadevo rešijo.«

V pogovoru z županom Samom Turelom pa so bile poleg izpostavljene pobude občana na mizi tudi druge tematike. »Pogovor je tekel tudi o dostopnosti občine v smislu dostopnosti občanov, dostopnosti župana, možnosti pogovorov in pa samem delovanju občine kot servisa državljanom, občankam in občanom. Pogovarjala sva se tudi o tem, da ljudje potrebujejo pojasnila dolžnosti, ki jo imajo organi. Nenazadnje v sami zgradbi je tako Upravna enota kot inšpektorati in občina in ljudje si pogosto predstavljajo, da je župan tisti, ki vse to obvladuje, pa ni, so to različni organi.«

Varuh človekovih pravic Peter Svetina sicer izpostavlja, da se je v letošnjem letu število pobud vrnilo v predkovidno raven, sprememba pa je v njihovi teži. »Je več pobud s področja zdravstva, s področja socialnega varstva. Jih je pa manj s področja socialne stiske.«

Se pa pobude ne razlikujejo glede na regije v Sloveniji. Svetina je danes na Goriškem odprl tudi štiri t.i. Varuhove kotičke, in sicer v občinah Ajdovščina, Vipava, Šempeter- Vrtojba in nazadnje v novogoriški mestni občini. Gre za informacijsko stojnico »na kateri imamo materiale v analogni obliki, prednatisnjeno pobudo, tako da jo ljudje, ki imajo občutek, da se jim kršijo človekove pravice, izpolnijo, nam jo pošljejo po klasični pošti.«

Poleg tega pa na stojnicah uporabniki najdejo tudi zgibanke v t.i. lahkem jeziku in ostale brošure, ki orisujejo delo Varuha človekovih pravic in ob katerih primerih ter na kakšen način se lahko nanj obrnejo državljani. Predstavljajo pa tudi zagovorništvo otrok.

V novogoriški mestni občini se je tako odprl 22. Varuhov kotiček, želja pa je, kot izpostavlja Svetina, da se tovrstni informacijski kotički do konca njegovega mandata odprejo v vseh slovenskih občinah.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Hitov bingo na Robinovi zabavi

Preberi več

Praznik novogoriške mestne občine v duhu brezmejnosti - ponedeljek po 11. uri!

Preberi več

UGANI PESEM IN OSVOJI NAGRADO OB 30-LETNICI RADIA ROBIN

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down