Kadrovska problematika je bila pričakovano v ospredju pogovorov predstavnikov šempetrske bolnišnice in zdravstvenih domov na severnem Primorskem ob včerajšnjem obisku vodstva Zdravniške zbornice Slovenije. V regiji težave skušajo reševati s kadrom iz tujine, trenutno je največja kriza v Posočju, težave pa so, vsaj delno, rešili v Novi Gorici in Ajdovščini.
Izzivi v regiji so taki kot drugod, je po pogovorih strnila predsednica zbornice Bojana Beović, zdravnikov primanjkuje. V posameznih Zdravstvenih domovih se kažejo izboljšave zaradi dobrega vodenja, tudi bolnišnica je dobro vodena, je ocenila. V slovenskem zdravstvu poleg boljšega vodenja, zbornica predlaga tudi izboljševanje pogojev za delo in pa plačevanje zdravstvenih storitev, ki naj bo bolj natančno, je naštela Beović. Pogovarjali tudi o prihodu zdravnikov iz tujine, zlasti iz držav nekdanje skupne države, pri katerih pa se zgodi tudi, da dela po strokovni plati ne zmorejo: “Ti kolegi so na eni strani zelo dobrodošli, zlasti, če pridejo zgodaj v svoji karieri, da se pri nas specializirajo, da se vživijo v družbo, se pa kažejo, tudi zaradi nižanja teh kriterijev, na eni strani, in na drugi strani, nezanimanjem za delo zdravnika v Sloveniji, da prihajajo kolegi, ki tega dela enostavno ne zmorejo. To pa predstavlja velik problem za ustanovo, ki je takega kolega pridobila, pa ni sposoben samostojnega dela, niti se ni sposoben recimo naučiti jezika in je problem komunikacije, in je potrebna velika previdnost.”
Številni zdravstveni domovi tudi na severnem Primorskem so sploh v zadnjih letih intenzivno iskali kader prav na območju bivše Jugoslavije, samo v novogoriškem Zdravstvenem domu so jih zaposlili 11. Direktorica Petra Kokoravec je povedala, da, z eno izjemo, doslej težav ni bilo: „Seveda bojazni so, si vsi želimo, da bi imeli možnost zaposliti lastne zdravnike, vendar smo v situaciji, ko nam kadra že primanjkuje, naših specialistov ni dovolj – nekaj jih je, dovolj jih pa ni - in tako situacijo smo se pri nas odločili v tem trenutku s pridobivanjem kadrov iz tujine. Še bolj pa dajemo poudarek mladim zdravnikom, ki bodo celoten program specializacije opravili pri nas. Na ta način računamo, da bo tudi njihovo znanje, prej pridobljeno znanje, prej preverjeno.“
pri enem primeru so podvomili v znanje zdravnice, kjer pa so tako ali tako program, ki naj bi ga prevzela, morali ukiniti.
Čeprav je v tem trenutku situacija malce boljša, pa so še vedno na lovu za kadri tudi v ajdovskem Zdravstvenem domu. Kot je povedal direktor Egon Stopar, se tega lotevajo na različne načine, nagovoriti mlade zdravnike, da pridejo v hišo, iskali so zdravnike v tujini, tako so pridobili dve zdravnici, je pa to stalen problem, poudarja: "Smo v Sloveniji zgradili odličen primarni sistem, z eno lepotno napako, da ni strategije kadrov. Veliko se govori, kako bomo vozili zdravnike iz tujine, predvsem pa moramo veliko narediti na tem, da bomo naše otroke, ki se odločajo za študij, za specializacijo, da jih bomo navdušili, da nam bodo pomagali ta primarni sistem tudi postaviti, zgraditi in ga postaviti stabilnega."
Najbolj pereča kadrovska problematika pa ostaja trenutno v Posočju: „Računamo, da je okrog 4000 ljudi trenutno brez izbranega zdravnika, nadomeščamo tri zdravnike pa še en zdravnik je šel v pokoj. To krizo trenutno bolj kot ne rešujemo sami, delamo z določenimi nadomeščanji, pogodbeno se dogovarjamo z zdravniki, da poskušajo to nadomeščati. Vzpostavljeno imamo dodatno ambulanto družinske medicine.“
je povedal direktor tolminske Zdravstvenega doma Primož Uršič, ki je poudaril, da je potrebno kadrovske težave vendarle začeti reševati na sistemski ravni, saj ne gre za težavo zgolj posameznega doma. Po težavah zaradi odhodov kirurgov in radiologov kadrovske težave zaenkrat v šempetrski bolnišnici dobro rešujejo, z izjemo omenjenih področij: „Problem je radiologija, ki se nam vleče že iz lanskega leta in pa bojazni za naprej, ne vemo, ali bo še kdo od zdravnikov odšel.“
Je dejal direktor Dimitrij Klančič. Kadrovsko vrzel počasi zapolnjujejo z mladimi zdravniki, pomagajo pa si tudi s pogodbeniki.