Čeprav je Občina Šempeter-Vrtojba že v letih 2014 in 2015 izvedla projekt izgradnje čistilne naprave in prenove kanalizacijskega sistema po večini občine, je še kar nekaj območij, ki s kanalizacijo niso opremljena. Eno izmed takih je denimo košček Žnidarčičeve ulice tik ob meji z Italijo, ki se pravkar ureja, še zdaleč pa ni to edini projekt v povezavi s komunalno infrastrukturo.
''Načrtujemo še izgradnjo kanalizacije v Ulici Podmark, v Ulici Pot na Mark, Na hribu je še nekaj hiš brez kanalizacije in tudi Ošlje so brez kanalizacije. Poleg tega pa je treba kompletno prenoviti kanalizacijo, ki je sicer zgrajena, v Ulici Laze v Vrtojbi,'' je povedal župan Milan Turk.
Predvsem obnova kanalizacije v ulici Laze bo zelo zahteven projekt, saj je ulica ozka, poleg tega pa je v njej še kup druge infrastrukture, od plinovoda do več telekomunikacijskih vodov. Poteka projektiranje, niso pa še tako daleč, da bi lahko predvideli časovnico del.
Višina stroškov je tudi še neznana, županove hitre ocene jo vrednotijo med milijonom in milijonom in pol evrov: ''Moramo izvesti sondiranje, da bomo sploh ugotovili, kje je zgrajen plinovod. Načrti sicer so, ampak se je izkazalo, da je marsikaj zgrajeno drugače in je veliko veliko težav v ozki cesti z veliko infrastrukture, pa tudi stroški bodo zaradi tega kar visoki, ker bo treba morda določeno infrastrukturo prestavljati.''
Skoraj dokončana in pripravljena je tudi projektna dokumentacija za komunalno infrastrukturo na Bazari. Tam bi se lahko priključila s tisto v Volčji Dragi, o čemer so že stekli pogovori s sosednjo Občino Renče-Vogrsko.
A ker tam kanalizacija še ni zgrajena in se še ne ve, kdaj bo, je šempetrsko-vrtojbenska občina projekt na Bazari načrtovala na način, da bi se kanalizacijo s tlačnim vodom lahko črpalo nazaj na območje nekdanjih Vozil: ''Mi se bomo morali odločiti, ali nekoliko počakati in upati, da bodo zgradili kanalizacijo v Volčji Dragi, na katero se bomo navezali. S tem nam odpadejo nekateri investicijski stroški za tlačni vod in eno črpališče. Tudi stroški vzdrževanja oz. obratovanja kanalizacije, ki obratuje na prosti pad, so nižji. To je smiselno in to bi bil tudi cilj.''
Koliko časa bodo lahko čakali, pa zaenkrat ostaja neznanka. Bazara je v drugi aglomeraciji kot preostanek Šempetra in Vrtojba in je manjša od 2000 enot. Zanjo tako še ni razpisanih pogojev, da bi območje moralo biti opremljeno s kanalizacijo in oskrbljeno s sekundarnim čiščenjem, enkrat v prihodnosti pa bo to vendarle treba urediti, opozarja Turk.