V teh dneh, zlati v večernih urah, se število pokov v pričakovanju novega leta, vse bolj povečuje. Akciji Bodi zvezda, ne meči petard, ki jo slovenska policija z namenom ozaveščanja o škodljivih posledicah uporabe petard, izvaja že vrsto let, se je letos pridružil tudi vipavski župan Anton Lavrenčič, ki se je pri svojem delu kot veterinar večkrat srečal z negativnimi posledicami, ki jih ima uporaba pirotehničnih sredstev na živali.
Policisti od začetka letošnjega decembra dalje izvajajo različne aktivnosti z namenom preprečevanja negativnih posledic do katerih lahko pride pri uporabi pirotehničnih izdelkov. Tudi letos sodelujejo v preventivnih aktivnostih, ki potekajo na državni ravni v okviru projekta Bodi zvezda, ne meči petard, ki je namenjen osveščanju o škodljivih in nevarnih posledicah uporabe pirotehničnih izdelkov. "V čast mi je, da se lahko pridružim tej pomembni akciji in apeliram na vse občane, da se zavedajo nevarnosti, ki jih predstavljajo pirotehnična sredstva. Njihova uporaba ima številne negativne posledice, tako za ljudi kot tudi za živali. Kot veterinar sem se pogosto srečeval z živalmi, ki so utrpele hud stres ali poškodbe zaradi pokanja petard. Te so zaradi svojega občutljivega sluha še posebej prizadete, kar lahko vodi do dolgotrajnih psihičnih in fizičnih težav. Poleg tega pa lahko nepravilna uporaba petard povzroči hude poškodbe pri ljudeh, vključno z opeklinami, izgubo sluha ali vida ter drugimi resnimi poškodbami. Bodimo odgovorni in premislimo o posledicah svojih dejanj," je sporočil vipavski župan.
Pri uporabi pirotehničnih izdelkov je v preteklosti na območju novogoriške policijske uprave prihajalo tudi do telesnih poškodb, kršitev javnega reda in miru ter do materialne škode, sicer pa so tudi letos v tem času že prejeli številne pritožbe in klice občanov zaradi uporabe pirotehničnih izdelkov.
Prodaja ognjemetnih izdelkov je fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je po zakonu dovoljena zgolj med 26. decembrom in vključno 1. januarjem.
Letos so na območju Policijske postaje Ajdovščina beležili že preko 15 prijav občanov, večino klicev se pojavlja ob vikendih, v večernih urah. Ajdovski policisti a so letos ugotovili tudi več kršitev, med kršitelji pa gre večinoma za mlajše oz. mladoletne osebe. Kršiteljem so bile izdane globe, zoper enega mladoletnika pa je bil na sodišče podan obdolžilni predlog. V postopkih so policisti letos zasegli že več deset različnih kosov prepovedanih pirotehničnih izdelkov, med drugim tudi na eni izmed šol na območju ajdovske Policijske postaje, prav tako so obravnavali kaznivo dejanje Poškodovanja tuje stvari s pirotehniko.