Rak pljuč je na Goriškem pri obeh spolih po pojavnosti na tretjem mestu, v Sloveniji je letno odkritih 1.500 novih primerov, vsako leto pa umre okoli 800 moških in 400 žensk. V društvu ko-RAK.si in v Goriškem zdravniškem društvu se zato zavzemajo za to, da bi v državi čimprej uvedli tudi presejalni program za zgodnje odkrivanje raka pljuč, na kar so pred dnevi opozorili na simpoziju v Rožni Dolini.
V Sloveniji sicer že imamo tri uspešne presejalne programe: Dora, Zora in Svit:
„Kjer čim bolj zgodaj dobimo informacijo o pojavi raka. Kajti rak je takšna bolezen – če ga odkrijemo pozno, imamo praviloma velike težave in je verjetno tudi neozdravljiv. Če pa ga odkrijemo zgodaj, potem ga lahko popolnoma ozdravimo oziroma postane nekakšna kronična bolezen. To je smisel presejalnih programov.“
poudarja Marko Vudrag, predsednik Društva ko-RAK.si.
Po njegovih besedah pa je ravno rak pluč najtežje breme v onkologiji, zanj je značilna dolga odsotnost kliničnih simptomov. Ko pa se ti pojavijo, je za zdravljenje bolezni praviloma pozno, zato je zgodnje odkrivane izjemnega pomena. V Sloveniji je letno odkritih okoli 400 primerov, ki jih je moč operirati, enako število primerov, ki so primerni za zdravljenje z drugimi terapijami, okoli 50 odstotkov pa je že metastaziranih oziroma razsejanih. In ravno to je razlog, da so presejalni programi nujni.
„Tobak povzroča do 90 odstotkov raka pljuč, radon povzroča okoli deset odstotkov, razna druga onesnažila iz zraka in profesionalna izpostavljenost tudi nekaj odstotkov. Skratka, tobak je zelo zelo problematičen. Ampak samo deset odstotkov kadilcev zboli. 85 do 90 vseh rakov so kadilci.“
Po drugi strani pa Vudrag opozarja tudi na trenutno situacijo v zdravstvu, ki je zaznamovano tudi s kadrovsko stisko, po njegovih besedah 130.000 ljudi nima izbranega osebnega zdravnika, torej je treba najprej poskrbeti za dostopnost do zdravstvene pomoči na primarni ravni.
„Mi imamo od covida, od leta 2020 do danes velik manjko diagnoz raka. Na začetku pandemije smo imeli okoli 30-odstotni padec diagnoz. V prvi polovici tega leta pa smo imeli tudi okrog 15-odstoten padec diagnoz. Raka je enako, le odkrili ga bomo verjetno prepozno. Za to gre. Imamo pa tudi pozitivno plat pri covidu: odkrili smo okoli 10 odstotkov več rakov pljuč, seveda zaradi intenzivnih rentgenskih preiskav pri bolnikih s covidom,“
še dodaja Vudrag in opozarja na veliko vlogo civilne družbe in nevladnikov pri naslavljanju omenjenih težav in iskanju rešitev zanje.