Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Terasirana krajina bi lahko pritegovala poglede že s hitre ceste

Vrtovin, Črniče in Gojače premorejo skupno 174 hektarjev terasiranih zemljišč, večina je zaraščenih, predvsem zaradi redke poseljenosti. Vrtovin prednjači, saj je tam zaraščenih že več kot dve tretjini takih zemljišč. Terasirane krajine in obnova suhodzidnih gradenj pa skriva turistični potencial, menijo na ajdovski občini, kjer so aprila lani zagnali projekt „Po terasah in suhozidju“, ki se bo konec meseca zaključil.

Danes so s partnerji projekta, sodelujeta tudi krajevna skupnost Črniče in Društvo AQUA TURRIS, razgrnili dosedanje dosežke in cilje za naprej. Tjaša Jovanović, koordinatorka projekta na ajdovski občini. „Vidni rezultati projekta so sledeči: tri obnovljene suhozidne gradnje v Črničah, Gojačah in Vrtovinu, vzpostavljena je bila tematska pot terasirane krajine in suhozidja. Projekt je sofinanciran s sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja v višini 85 odstotkov, ostalih 15 odstotkov pa krije občina Ajdovščina.“

Skupna vrednost projekta pa je nekaj več kot 70.000 evrov. Med cilji projekta izpostavlja krepitev zavedanja o pomenu ohranjanja naravne in kulturne dediščine, povečanje prepoznavnosti območja terasirane krajine in dvig kompetenc ranljvih skupin ter splošne javnosti. „Aktivnosti projekta se poleg promocijskih delijo še na dva sklopa, v šolo suhozidja spadajo delavnice obnove suhozidnih gradenj in inventarizacija terasirane krajine s poročilom in smernicami nadaljenjega razvoja. Pod delovni sklop nove turistične infrastrukture pa spada vzpostavitev tematske poti suhodzidne in terasirane krajine ter pogodbeno povezovanje ponudnikov terasirane krajine območja Črnič, Gojač in Vrtovina.“

Predsednica krajevne skupnosti Črniče, Suzana Vidmar Kovšca, je po izpeljanih delavnicah zelo zadovoljna: „ Ljudje so lahko v praksi videli kako lahko obnovimo našo krajino, katera je bila že od davnih časov zasnovana na tak način. Čisto preprosta, a z veliko truda in skupnega dela ljudi. Ta aktivnost delavnic je omogočila, da smo se zamislil katere navade in običaje smo opustili in nam je poleg organizacijske in promocijske lastnosti pustila velik pečat pri ocenjevanju vrednost in dela naših prednikov.“

In kakšni so cilji in želje za naprej? „Naša največja želja je, da bi bili rezultati projekta izhodišče za nadaljevanje suhegradnje, za čiščenje parcel, kjer so zidovi še ohranjeni in da bi bil tak tip krajine točka v Vipavski dolini, katera bi se potem širila čez celotno območje Vipavske doline in bi ob vstopu, recimo, na avtocesto, lahko videli tako terasirano krajino na severni strani in pa proti Krasu na južni strani.“

Posebej so se danes projektni partnerji zahvalili še Vilku Brusu, predsedniku krajevne skupnosti Vrtovin.

(Foto: občina Ajdovščina)

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Kako pa kaj zdravje v Novi Gorici? V ponedeljek po 11. uri

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down