Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Stečajni upravitelj Martexa v pogovorih za brezplačen odvoz odpadkov. Župan: "Najverjetneje bo morala sanirati država."

Stečajni upravitelj je v dogovorih za prevzem nezakonitih odpadkov na lokaciji nekdanjega Martexa, na občini pričakujejo sanacijo, in ukrepe za večjo varnost na območju, kjer je v vrečah odloženih okrog 2500 ton mešanice plastike in gume. Sedaj sicer tečeta tako inšpekcijski kot sodni postopek, kot smo poročali.

Za kakšne odpadke gre, kaj v primeru požara, kako je z varnostjo, kdaj bo sanacija, kdo bo plačal? Taka in številna druga vprašanja ter pomisleke so danes zbrani svetniki in člani civilne zaščite Renče - Vogrsko naslovili stečajnemu upravitelju Blažu Poljanšku. Ta jim je zatrdil, da je kemijska analiza pokazala, da gre za nenevarne odpadke, v pogovorih pa je bil z več družabami o odvozu odpadkov, trenutno sta dva interesenta, ki bi del odpadkov - brezplačno odpeljala. „Moj namen je, da poskušam čim prej pridobiti morebitnega prevzemnika tega blaga z namenim, da se reši ta problem tudi z lokalno skupnostjo.“

Zanikal je, da je vedel ob podpisu pogodbe, da gre za odpadke. „Zagotovljeno mi je bilo, da bo to sekundarna surovina, namenjena za nadaljno proizvodnjo.“

Številna vprašanja je prejel tudi o požarni varnosti samega območja. Podobni odpadki so pred kratkim goreli v Italiji, je spomnil Dušan Nemec, plastika in guma, če zagori, vemo, da je nevarno, je dodal poveljnik štaba civilne zaščite, Milivoj Perkon, član krajevne skupnosti Bukovica -Volčja Draga, Srečko Špacapan, pa je strnil. „To je že dve leti, kar je stečaj in ni bilo opravljeno. Se zaveda, kaj ima v skladišču, kaj ta material lahko povzroči za nas krajane, če pride do požara. Pravijo, da ne gori? To gori! “

Pričakujemo komunikacijo, tudi s strani države, kako bo ukrepala naprej, je po sestanku poudaril župan Tarik Žigon. „To, kar nam je danes stečajni upravitelj povedal, da bo zavaroval območje, da bo kontroliral nad delovanjem, da ne bo prišlo do namenskega ali naravnega požiga, tega se nadejamo, predvsem pa si res želimo odstranitev tega.“

Za kar pa bo najverjetneje morala poskrbeti država, na inšpekciji za okolje in prostor so ocenili, da bi nakladanje, prevoz in predelav okvirno stala preko 600.000 evrov.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Dobre zgodbe tedna - petek

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down