Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ), ena od krovnih organizacij Slovencev v Italiji, obeležuje 70-letnico ustanovitve. Jubilej bodo obeležili drevi na osrednji prireditvi v Trstu z naslovom Brezmejno povezani, ob tej priložnosti pa so izdali tudi poštno znamko in brošuro, pojasnjuje predsednica SKGZ, Ksenija Dobrila.
Zveza je bila ustanovljena leta 1954. Povojna leta so bila turbulentna, slovenska skupnost je izšla oslabljena, večina pa se je želela povezovati in organizirati. „Že takoj se je izdal Primorski dnevnik, oglašal se je slovenski radio, nastajala so kulturna društva, takrat smo jim rekli prosvetna društva, ki so se povezala v zvezo, začela je delovati kmečka zveza, taborniki. Naša organizirana skupnost je potrebovala entiteto, ki bi vse to usklajevala, povezovala in nagovarjala nove odločevalce.“
Od takrat so se zgodile velike spremembe. Danes je vloga SKGZ predvsem predstavniška, nadaljuje Dobrila. „Sedaj v novih, prenovljenih časih od osamosvojitve Slovenije dalje ima SKGZ predvsem predstavniško vlogo, ki je zelo podobna sindikalni vlogi, kjer je celotna naša zaščitna zakonodaja državna in evropska, nekje pogajalska norma, platforma pa so razni sestanki, srečanja, vladna, deželna, s Slovenijo in tudi na mednarodni ravni.“
Izzivov za bodočnost ne manjka, nadaljuje predsednica: „Seznam je neskončen, kajti leta 2001 smo dosegli zakonsko zaščito, ampak uveljavljanje tega zakona je, kot je vsem na očeh, zelo pomanjkljivo.“
Med izzivi oz. načrti so med drugim še poselitev Narodnega doma v Trstu, vrata odpira Narodni dom pri Sv. Ivanu, v načrtu je razširitev dejavnosti v Trgovskem domu v Gorici.