V Občini Sežana že od letošnjega junija potekajo aktivnosti za vzpostavitev treh skupnostnih sončnih elektrarn. Samooskrbne skupnosti, ki jih sestavljajo fizične osebe ter pravne osebe zasebnega in javnega prava, so bile oblikovane do začetka oktobra. Slednje bodo po začetku obratovanj v prihodnjem letu deležne elektrike iz sončnih elektrarn na strehah nove stavbe Občine Sežana, Kosovelovega doma in Osnovne šole Srečka Kosovela Sežana.
''Dolga zgodba je nastala z nasprotovanjem vetrnim elektrarnam in iščemo vzporednice, iščemo tisto, h kateremu stremi naše okolje. Trenutno dajemo prednost sončni energiji pred vetrno, tako da smo vzeli projekt opremljanja javnih ustanov s sončnimi elektrarnami in smo v lanskem letu stisnili vse, kar se je dalo, tako da smo pridobili 4 energetska soglasja. Žal nam je Osnovna šola Dutovlje izpadla zaradi neustrezne statike na strehi,'' je povedal župan Andrej Sila.
Na strehi Osnovne šole Srečka Kosovela Sežana so s postavitvijo panelov začeli že konec oktobra: ''Postavitev panelov na osnovni šoli je že končana, ravno v teh dneh se zaključuje na Kosovelovem domu, kasneje sledi še na občinski stavbi. Do konca leta bomo imeli postavljene vse tri elektrarne oz. skupnosti in bo možen priklop krajanov.''
Zanimanja je veliko, največ interesa je za priklop na elektrarno, ki bo stala na strehi Kosovelovega doma. Vzporedno potekajo postopki priprave zagonske dokumentacije ter še zadnjih pogodbenih razmerij.
Na Sežanskem bodo tudi v nadalje delajo v tej smeri: ''Začenjamo z izdelavo oz. prenovo lokalnega energetskega koncepta v naslednjem letu. Poleg tega je naša zelo velika želja in ideja, da ne delamo samo na električni energiji, ampak delamo veliko na iskanju virov za toplotno energijo. V naslednjem letu začenjamo projekt daljinskega ogrevanja na lesno biomaso. Začenjamo z Osnovno šolo Dutovlje, kjer bomo kotel na nafto skušali zamenjati z lesnimi sekanci.''
Je pa velika želja, da bi v naslednjih letih vzpostavili daljinsko ogrevanje na lesno biomaso v celotnem mestu Sežana.