Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Razsežnosti pozebe iz prejšnjih dni se šele sedaj kažejo v pravi luči

Pozeba Kras 2024

V zadnjih dneh so nizke temperature povzročile veliko škode na Krasu, v spodnji Vipavski dolini in Goriških Brdih. Na Krasu je pozeba prizadela predvsem vinsko trto. Najhuje je na izpostavljenih nižjih legah, kjer je škoda tudi do 100-odstotna, pove Milena Štolfa iz sežanske izpostave Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica.

Najbolj prizadeti so seveda vinogradi, pa tudi posamezna sadna drevja, kot so orehi, kaki, slive, hruške … so pa to bolj posamezna drevesa.“

Prizadete so vse sorte vinske trte, tako zgodnje kot pozne. „In v zadnjih dneh opažamo, da so prizadete čisto vse nižje lege: od Brestovice pri Komnu čez Komen, Gorjansko, Štanjel, Kopriva do Velikega dola, Brij pri Komnu, Krajne vasi. Dutovelj, Kreplje … skratka celotno območje Krasa, tudi na takih območjih, kjer ne bi pričakovali,“

našteva Štolfa in dodaja, da je stanje zaskrbljujoče, pridelka pa letos večinoma ne bo. Poleg Krasa je pozeba prizadela tudi območje Goriških Brd in spodnje Vipavske doline. Tudi v tem primeru so jo najslabše odnesle nižje in ravninske lege.

Tam je pozeba poškodovala praktično vse kulture, od vinske trte do različnega sadja in tudi zgodnjih posevkov zelenjave,“

dodaja Vasja Juretič, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje na novogoriškem Kmetijsko gozdarskem zavodu. Škoda se po njegovih besedah giblje med 30 in 100 odstotki. „Seveda pa se tudi z dneva v dan škoda povečuje, kajti prve ocene niso kazale tako velike škode, sedaj pa se je dejansko izkazalo, da so na tistem sadju, ki je že v fazi plodičev, da so posamezni plodiči poškodovani in tam lahko pričakujemo odpadanje teh plodičev.“

V Goriških Brdih je najbolj prizadeto območje pod Dobrovim, mimo Neblega proti državni meji, Vipolže, Spodnje Cerovo in proti Humu. Na območju spodnje Vipavske doline pa je bilo najhuje na območju Prvačine proti Mirnu, nižinski deli ob Vipavi in Lijaku. Kaj se pričakuje za prihodnje dni?

Težko je reči, ampak zelo me skrbi, glede na to, da imamo na Trnovski planoti, na območju Čavna in Nanosa kar debelo snežno odejo za ta čas, da bo ob razjasnitvi prišlo ponovno do udora hladnega zraka in posledično do pozebe, tako da s četrtka na petek je zadeva zelo vprašljiva. Upajmo, da se bodo stvari tako obrnile, da če bomo imeli burjo ali veter, da ne bo tako hudo, težko pa je sedaj napovedati,“

zaključuje Juretič.

Foto: Milena Štolfa/KGZ

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down