Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Prvi razpisi nove finančne perspektive že v aprilu

Želimo manj birokratskih ovir, jasno in enotno tolmačenje upravičenih stroškov pri posameznih razpisih, potrebna je tudi prilagoditev nabora obmejnih problemskih območij, so župani in predstavniki 13 severnoprimorskih občin izpostavili na včerajšnji seji Sveta regije v Vili Vipolže. Na seji so predstavniki Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj predstavili možnosti črpanja evropskih sredstev v novi perspektivi.

Državna sekretarka Andreja Katič je izpostavila, da se projekti stare perspektive morajo zaključiti do konca letošnjega leta, sicer pa je zadovoljna, da je Slovenija počrpala vsa razpoložljiva sredstva: »Res, da mogoče na nekaterih ciljih manj, na nekaterih bistveno več, ampak če gledamo seštevek, smo bili zelo zelo uspešni pri črpanju. Pohvalila bi sodelavce na vseh ravneh, tako državni, regionalni, kot tudi na občinskih ravneh, kajti na eni strani se sedaj zaključuje stara perspektiva, vstopamo že v novo perspektivo, tako da je veliko dela, usklajevanja in tukaj sem vesela uspešnega sodelovanja tudi tukaj v Goriški regiji, tako na podlagi nekih sporazumov, utečenega dela med ministrstvi, regijami in lokalnimi skupnostmi.«

Saj so, kot dodaja, že v lanskem decembru uspeli sprejeti program za novo finančno perspektivo evropske kohezijske politike in v tem času uskladili že vse akte. »Tako da bodo lahko prvi razpisi posameznih ministrstev že v mesecu aprilu, maju, kar je v primerjavi s prejšnjo finančno perspektivo zelo dobro in mislim, da smo se nekaj v tem času vsi skupaj naučili.«

Katičeva je predstavnike severnoprimorskih občin seznanila tudi kako bo potekal Dogovor za razvoj regij. »Na podlagi regijskih projektov regijskega razvojnega programa bomo skupaj z resornimi ministrstvi pripravili tudi poziv regijam, da bodo v sklopu velikega nabora projektov, ki so ga identificirali, opredelili, kateri so pa tisti ključni projekti, ki imajo regijski učinek, ali pa vsaj subregijski učinek, in jih kot takega lahko financiramo skozi Dogovore za razvoj regij.«

Torej ne govorimo več o posameznih projektih posameznih lokalnih skupnosti, ampak o regijskih projektih, kar je razlika iz prejšnjega obdobja Dogovora za razvoj regij, še pove Katičeva.

Občine so sicer opozorile tudi na težavo dodatnega točkovanje na posameznih razpisih na podlagi Zakona o spodbujanju regionalnega razvoja, ki na podlagi različnih faktorjev občine uvršča v obmejna problemska območja. Skozi leta so se ugotovila določena neskladja, ki se bodo poskušala odpraviti z napovedano spremembo zakona.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Kako pa kaj zdravje v Novi Gorici? V ponedeljek po 11. uri

Preberi več
Ne zamudi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down