Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

"Požar" na Sabotinu bo gasilo 170 gasilcev z obeh strani meje

Po dolgi suši je zagorelo na obmejnem območju med Slovenijo in Italijo, na obeh straneh meje se ogenj hitro širi in že nevarno približuje. To je predpostavka mednarodne vaje v sklopu projekta Crossit Safer, ki se bo odvila to soboto na pobočju Sabotina. Vaja se prične ob 8. uri zjutraj.

„Požar naj bi se razvil nekje na slovenski strani osimske ceste in se začel širiti na pobočju v smeri proti italijanski kasarni, drugi del, kjer bo potekalo vodenje same intervencije, pa se bo odvil na Kolodvorski ulici v Novi Gorici, kjer bo štab večih različnih služb iz ene in druge države. “

Tako Simon Vendarmin, poveljnik poklicne Gasilske enote Nova Gorica. Na terenu bo okrog 170 članov sil zaščite in reševanje. S tem bodo službe preverile načrt obveščanja in aktiviranja služb v čezmejnem pasu, preverile postopke za prejemanje in dajanje mednarodne pomoči v čezmejnem sporazumu, ki bo to poletje tudi uradno podpisan. „V sklopu projekta je bil predviden tudi podpis sporazuma o čezmejnem sodelovanju na obmejnem območju vzdolž celotne meje z republiko Italijo. Pripravljen je bil protokol o aktiviranju čezmejne pomoči, tudi zaključna vaja, na kateri bomo preverili vse te protokole, prav tako pa tudi, da bi preizkušali skupno vodenje sil z obeh strani meje.“

Skoraj 3-milijonski projekt vključuje 9 partnerjev iz Slovenije in Italije, vodilni partner je Civilna zaščita Furlanije Julijska krajina, na slovenski strani so partnerji še novogoriški in sežanski zavod za gasilsko dejavnost oziroma službo ter občini Postojna in Ajdovščina.

Projekt je nastal, ker smo partnerji na obeh straneh meje želeli uskladiti ukrepe v primeru naravnih nesreč na čezmejnem območju, je povedala koordinatorka projekta na ajdovski občini Mojca Premrl: „Pregledovali smo obstoječe načrte zaščite in reševanja, za ta namen smo pripravljali nove standardne operativne postopke, pregledovali smo opremljenost obstoječih modulov in jih nadgrajevali, razvijali sisteme za zgodnje odkrivanje požarov in izvajali študije potresne in požarne ogroženosti in na podlagi teh razvili modele za hitro oceno tveganja in ranljivosti.“

V sklopu projekta so se gasilci tudi bolje opremili, novogoriški poklicni zavod je nabavil določeno opremo za vodenje večjih intervencij, kot je mobilna pisarna za vodenje intervencije, vzpostavili so tudi sistem radijskih zvez in pridobili 2 termokameri za nadzorovanje okolja, ki zaznajo povečanje temperature in opozorijo gasilsko zvezo. Kot je še pojasnil poveljnik novogoriškega javnega zavoda, so v sklopu projekta nabavili tudi 2 drona, potekala so tudi različna usposabljanja. V projektu nabavljeno opremo si bo mogoče ogledati danes na Bevkovem trgu v Novi Gorici.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

V mestu burje bo odslej doma tudi gimnastika!Ta ponedeljek, med 11. in 12.!

Preberi več

Na Radiu Robin odpiramo SEF!

Preberi več
Ne zamudi
Oglasi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down