Povezovanje občin in gospodarstva za močnejšo prihodnost Goriške

Brez močnega gospodarstva ni razvitih občin, za uspešno lokalno okolje pa je treba gojiti vse veje gospodarstva. S tem dejstvom se je začelo današnje srečanje županov z naslovom „Skupna pot razvoja: Vloga županov pri krepitvi gospodarstva“, ki ga je organizirala Območna obrtno-podjetniška zbornica Nova Gorica.
Predsednik Primož Černic je dejal, da goriška regija ima potencial. Kje največ? "Zagotovo je vlečni konj turizem, vendar zagotovo za uspešen turizem potrebujemo tudi vse ostale dejavnike gospodarstva, ki so podpora temu vlečnemu konju. Smo nišna regija med Alpami ter morjem in mislim, da imamo izredno velik potencial sodelovanja ter odpiranja trga na celo območje, na krog, ne samo na polkrog, ki ga čutimo mogoče ob tej sosednji veji."
Prav pri turizmu so župani povedali, da so zelo pomembne strategije razvoja, pa tudi ustrezna promocija našega prostora. Prav tako bi bilo smotrno razmisliti o enotnem pristopu regije in ne s pomočjo številnih ter skoraj občinsko razdeljenih turističnih zavodov.
Za splošen razvoj gospodarstva pa so zelo pomembna redna srečanja med lokalnimi odločevalci in podjetniki. Tako meni tudi kanalski župan Miha Stegel: "Vsakdo na začetku svoje podjetniške poti je zelo osredotočen samo na svoj posel, hkrati pa ni toliko seznanjen s samimi postopki, predvsem pa ni seznanjen z možnostmi, ki mu lahko posel olajšajo - tako s strani občin, predvsem pa tudi s strani obrtnih oz. gospodarskih zbornic."
Največji izzivi goriškega gospodarstva ostajajo pomanjkanje kvalificiranega kadra, veliko neizkoriščenih možnosti in premalo prostora za gradnjo. Černic izpostavlja še: "Velik del vpliva je tudi, kako se odločijo odločevalci v Ljubljani, kako razumejo gospodarstvo, ko pristopajo k lajšanju njegovih problemov, in kako pomagajo pri promociji na čezmejnih področjih. Vsekakor pa gospodarstvu in deležnikom ne manjka veliko, smo pogumni, želimo si delati, mogoče le malo bolj urejeno in stabilno okolje bi bilo tisto, ki bi dalo še dodaten pogon samemu gospodarstvu."
Na področju čezmejnega sodelovanja pa so župani predstavili rpedvsem težnjo po zmanjšanju administrativnih in birokratskih ovir. Govora je bilo tudi o kmetijstvu, pri katerem opozarjajo na vremenske izzive, pa tudi problematiko premajhnega števila naslednikov oz. mladih prevzemnikov.
Končno ključno sporočilo je bilo, da povezano in usklajeno delovanje lokalnih skupnosti neposredno prispeva k večji konkurenčnosti gospodarstva.


