V Zdravstvenem domu Tolmin bijejo plat zvona: zaradi kadrovske stiske in preklica soglasij za delo preko zakonsko določenih delovnih obveznosti, uspejo zagotavljati le še 24-urno nujno medicinsko pomoč. Ambulante družinske medicine bodo prisiljeni zapreti. V pediatričnih ambulantah bodo obravnave sicer še uspeli zagotavljati, a bodo tudi tam prisiljeni okrniti delo, pod vprašanjem so, na primer, sistematski pregledi.
Podrobnosti pojasnjuje direktor Zdravstvenega doma Tolmin, Primož Uršič: „Zdravstveni dom Tolmin je sedaj prešel v situacijo, v kateri družinskih ambulant v klasični obliki ne moremo več v celoti zagotavljati, do sedaj smo to poskušali ohranjati – imeli smo vsaj delno odprte, če ne v celoti, ambulante družinske medicine. Za to ohranjanje odprtih ambulant pa so bile s strani zdravnikov porabljene vse njihove ure in nadure.“
Družinski zdravniki namreč med drugim pokrivajo tudi nujno medicinsko pomoč. „In to se seveda počne z nadurami. Tako pa, glede na stanje in na pomanjkanje kadra smo to sedaj do te točke bolj kot ne porabili, zaradi česar bomo prisiljeni v zapiranje ambulant družinske medicine.“
Kaj to pomeni v praksi? „V Tolminu bo ena ambulanta odprta za nujno medicinsko pomoč, imeli bomo zraven tudi zdravnika, ki bo pokrival nujne primere na terenu, v Bovcu in Kobaridu bo sedaj odprta po ena ambulanta, ampak bodo tudi te v manjšem obsegu, za res nujne zadeve. Za sedaj pediatrične ambulante puščamo v polnem teku, tako da bodo zagotavljale obravnavo, ampak tudi te v okrnjenem številu, verjetno ne bo sistematskih pregledov itd. Se pa tukaj tudi zaradi kadrovskih težav pričakuje v naslednjem mesecu, če ne prej, tudi poslabšanje.“
Na Mostu na Soči se ena od ambulant zapira, delno bo nadomeščena, ampak samo določene dni v tednu. Podobno bo tudi v Podbrdu. Rešitev v Zdravstvenem domu Tolmin trenutno ni na vidiku, še več, med obstoječim kadrom se obetajo porodniške odsotnosti in upokojitve. V tem trenutku, dodaja Uršič, bi potrebovali okoli šest zdravnikov, tako za urgentno kot za družinsko medicino.
Posočje bo torej ostalo brez ambulant družinske medicine, kamor bi se na redno obravnavo lahko naročili pacienti. Uršič vse prosi za razumevanje in dodaja, da za paciente ostaja odprta komunikacija preko telefonov, tako da bo o nujnosti posamezne obravnave presodil zdravnik.
„Dolgoročne rešitve so v tem trenutku samo ene, in to je dodaten kader. To pa mislim, da mora biti neka skupna, bolj poglobljena akcija tako s strani zdravstvenega doma kot občin ustanoviteljic, pa verjetno tudi pomoči Ministrstva za zdravje z mogoče nekimi posebnimi sistemskimi rešitvami za lokacijo kot je ZD Tolmin in podobne odročne lokacije.“
zaključuje Uršič.