»Zavedanje, da so osebe z avtizmom med nami, je nekoliko boljše, a resnično poznavanje njihovih potreb še zmerom ni zadostno, ob današnjem mednarodnem dnevu zavedanja o avtizmu, poudarja varuh človekovih pravic, Peter Svetina. V slovenskem šolskem prostoru je bila leta 2011 narejena velika prelomnica za otroke z avtizmom, poudarja Mojca Ipavec, strokovna delavka v Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje CIRIUS Vipava.
„V slovenskem šolskem prostoru smo največji korak za otroke z avtizmom oz. avtističnimi motnjami naredili leta 2011, ko so dobili svoje mesto v zakonu o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami. Pred dopolnitvijo tega zakona so otroke z avtističnimi motnjami usmerjali kot otroke s primanjkljaji na posameznih področjih učenja, kot otroke z govorno jezikovnimi motnjami ali pa kot dolgotrajno bolne otroke.“
Tudi napredek znanosti omogoča vse bolj zgodnje prepoznavanje različnih razvojnih odklonov, dodaja ravnatelj CIRIUS-a, Alojzij Adamič, ki meni, da je zelo pomembno vključevanje oseb z avtizmom v družbo kot enak z enakim:
„Mislim, da je dolžnost družbe, da omogoča pogoje ne samo za šolanje, ampak predvsem tudi potem posledično ob prehodu na trg dela tem osebam. Da jih res aktivno, dejavno vključujemo v družbo na vseh področjih in jim s tem omogočimo človeka dostojno življenje. Da se počutijo vredni, da s svojimi sposobnostmi prispevajo družbi kot celoti.“
Z namenom osveščanja o različnosti in v podporo osebam z avtizmom so tudi v CIRIUS Vipava danes organizirali niz aktivnosti, povzema Mojca Ipavec:
„Tako letos predvajamo slovenski film Šepet metulja v kulturnem domu v Vipavi, imamo razstavo likovnih del naših učencev z avtističnimi motnjami v avli našega centra in pa pravljično urico v Lavričevi knjižnici.“
Pri tem vsako leto sodelujejo s številnimi partnerji, letos z Občinama Vipava in Ajdovščina, Univerzo v Novi Gorici in Lavričevo knjižnico.
Foto: Spletna stran CIRIUS Vipava