Ponekod so pohiteli in prve oktobrske dni že pričeli s pobiranjem oljk, a v oljčnikih na Goriškem je sedaj trgatev v polnem zamahu. Šempetrska torkla je v pogonu že od prejšnjega tedna, jutri bo tudi večja na Dobrovem.
Ob letošnji veliki suši je kazalo na 50-odstoten izpad, a se je v stanje v oljčnikih k sreči precej izboljšalo. V najbolj severnih legah v Sloveniji, kjer še uspevajo oljke, bodo po besedah Božidara Slivnjaka, predsednika Društva oljkarjev Brda, zadovoljni. „Deževno obdobje je precej popravilo stanje, oljke – bilo jih je manj gor, zato so postale tudi bolj debele. Letina kaže na to, da bomo imeli kakovostna olja, malo manj bo olja, ampak bo pa kakovostno.“
Povprečno v sezoni v Brdih poberejo okrog 400 ton oljk, iz česar nastane okvirno 50 ton olja, z izjemo lanske: „Lansko leto je bilo porazno, treba se je spomniti, da smo ostali na škodi, ki je bila 95-odstotna, tako da olja v Brdih praktično ni bilo. Tako da smo pričakovali normalno letino, vendar nas je spet zadelo sušno obdobje, ampak, približno, 30 do 40-odstotni izpad sodimo, da bo.“
Na Kmetiji Kante v Šempasu so bili med tistimi, ki so s trgatvijo pričeli že v začetku oktobra. Največji oljčnik je bil namakan, vendar pa je približno polovico pridelka stolkla toča, ocenjuje Ernest Kante: „Nekaj se suša pozna, kjer oljke niso bile namakane, so plodovi manjši, posledično je manj kil in manj olja, je videti razliko med mojim oljčnikom v Šempasu, ki je namakan in oljčnikom v Oseku, ki ni namakan. Kvaliteta bi morala biti letos, če je pravočasno obrano in pridelano, vrhunska.“
Z obiranjem so že pri koncu, včeraj so pobirali belico, količinsko pa bo izpad okrog 40-odstoten: „Vsaj na Goriškem nismo imeli popolnoma nobenega problema z oljčno muho, v Istri, priobalni pas, je bilo nekaj težav, tukaj, na Vipavskem, je oljka popolnoma zdrava, ni črviva in posledično bi moralo biti tudi olje vrhunsko.“