Ozaveščanje vinogradnikov o pomenu trajnostnega vinogradništva in čezmejne vinske poti, to sta osrednji temi, ki sta povezali novogoriški Kmetijsko gozdarski zavod in razvojno agencijo vzhodne Benečije VEGAL v skupni projekt Poseidone. Na delavnici in okrogli mizi, ki potekata danes, so se zbrali italijanski in slovenski vinogradniki, predstavniki s področja vinskega turizma in strokovnjaki.
„S projektom želimo ozaveščati vinogradnike, saj želimo zmanjšati predvsem negativne vplive intenzivnega kmetovanja, ampak na terenu vidimo, da naši kmetje o tem že veliko vedo, so ozaveščeni, torej želimo preprečevati degradacijo tal, izgubo biotske raznovrstnosti, onesnaževanje vode in zraka in tudi zmanjševati emisije toplogrednih plinov.“
našteva Karmen Bizjak Bat, koordinatorica projekta na novogoriškem Kmetijsko gozdarskem zavodu in dodaja, da tudi na terenu opažajo, da kmetovalci vedno bolj sledijo trajnostnemu načinu kmetovanja in vinogradništva.
Skupaj z italijanskimi partnerji pa snujejo tudi oblikovanje čezmejne vinske poti, v ta namen najprej začenjajo razpravo na to temo, v kateri bodo preučili način, kako bi lahko vzpostavili vinsko pot.
„Želimo si, da bi ta vinska pot predstavljala in promovirala vina, pridelana z inovativnimi in trajnostnimi tehnikami, želimo si, da bi vinogradniki, vinarji združili moči za skupno promocijo kakovostnih vin, krepitev blagovne znamke območja, uporabo promoviranja trajnostnih praks, ki spoštujejo okolje, ki nenazadnje krepijo lokalne vire.“
Čezmejna vinska pot bi tako postala simbol sodelovanja in trajnosti ter da bi ponudila okolju prijazno doživetje vina, na okrogli mizi pa bodo pretresali tudi smernice za ohranjanje avtohtonih sort rastlin, kar vodi k zagotavljanju enostavnega prepoznavanja avtohtonih izdelkov na trgu. Projekt Poseidone sofinancira Evropska unija v okviru Programa Interreg VI-A Italija-Slovenija.