Kot vse kaže, se že zaključuje komaj dobro začeto sodelovanje Občine Kanal v Zavodu za zeleni razvoj Soške doline. Pred dvema letoma ga je skupaj s Salonitom Anhovo ustanovila, da bi spodbujala tako imenovani zeleni prehod, sinoči pa je svet občine v novi sestavi na svojem prvem zasedanju sklenil, da se temu v Kanalu odrekajo.
Povod je bilo negativno mnenje računskega sodišče po reviziji poslovanja občine v letu 2020. Med drugim je ugotovilo, da ustanovitev zavoda, ki je zasebni in ne javni, ni bila ravno najbolj skladna s predpisi ...
„Občina tu ni speljala postopkov tako kot bi jih morala, torej je šla v neko javno-zasebno partnerstvo, brez da bi za to imela primerno razlago, zagotovila ustrezen vpliv. Zavezala se je za kritje 50 odstotkov stroškov, torej tukaj je računsko sodišče zaznalo več težav in napak.“
Tako je glavne stvari strnil župan Miha Stegel, ki je pred svetniki poudaril tudi, da bi bilo takšno ravnanje občine nepravilno ob sodelovanju s katerimkoli podjetjem, ne le s cementarno. Dolžna bi bila ustrezno zastaviti javno-zasebno partnerstvo in ob tem zaščititi javni interes, kar naj v tem primeru ne bi veljalo.
V Listi za zdravje in kakovost bivanja so torej predlagali izstop občine iz zavoda in večina kanalskih svetnikov je sinoči to podprla. Po besedah predstavnice liste Mateja Sattler pa jih ni spodbudilo le snovanje ustanove brez ustreznih podlag:
Poleg tega smo se tudi iz poročila o delu zavoda seznanili, da bi dejavnosti, ki jih zavod opravlja, občina lahko izvajala sama. Tak zavod v bistvu ni v javnem interesu občine. Občina od takega zavoda nima nobenih koristi, razen finančnih obveznosti, ki znašajo na leto okoli 70.000 evrov.“
Tudi župan meni podobno, vsi svetniki pa ne. Za Rista Djurića iz vrst SD mnenje računskega sodišča ni usodno in izstop iz zavoda je zanj napaka:
"Preden je karkoli nastalo in je bil sprejet sklep na občinskem svetu, je županja imela pravno podlago, zato ker se je posvetovala s pravniki in ni delala stvari na pamet. Če so bile potem procedure speljane skladno z zakonodajo, ne bom trdil. Ampak mislim, da to ni tako katastrofalna zadeva, da bi zaradi tega bilo treba ukiniti zavod, ampak se da popraviti zadeve in ustrezno odgovoriti računskemu sodišču.“
Enako bi po njegovem lahko popravili tudi druge nepravilnosti, ki jih je ugotovilo sodišče. Gre za način financiranje pomembnejših prireditev ter za sodelovanje občine v projektu obnove Salonitove vodarne Močila, ki oskrbuje Deskle in Anhovo. Za slednje bodo po besedah Stegla še pridobili pravna mnenja.