Namakalni razvod Vogršček je s prvim januarjem od države v last prevzelo pet goriških občin. Mestna občina Nova Gorica, občine Renče – Vogrsko, Miren – Kostanjevica, Šempeter – Vrtojba in Ajdovščina so z ministrstvom za kmetijstvo namreč v preteklosti podpisale pogodbo o prenosu lastninske pravice ter upravljanja in vzdrževanja tega državnega namakalnega sistema. Upravljavec sistema je javno podjetje Vodovodi in Kanalizacija.
„Tisto kar nas občine čaka, je pa prenova sistema, to smo se obvezali, da bomo naredili, pa tudi treba je, saj bo sicer začel sistem propadati kot je tudi doslej že propadal Glede tega moramo narediti natančen geodetski posnetek stanja, čakamo natančen geodetski posnetek, ki se izdeluje,“
pojasnjuje Milan Turk, župan Občine Šempeter – Vrtojba, ki je prevzela vlogo koordinatorke projekta. Sledil bo natančen pregled sistema, ki ga bodo naročili usposobljenemu izvajalcu, nato pa še izdelava terminskega plana ter priprava predloga prenove namakalnega sistema.
„O tem se bo treba resno pogovoriti, narediti ustrezno investicijsko dokumentacijo, uvrstiti te zadeve v proračune, pripraviti vloge za prijavo na državne razpise, ki bodo gotovo objavljeni za prenovo namakalnih sistemov, in to tudi izvesti.“
Projekt prenove bo trajal vsaj deset let, dodaja Turk., saj skupna dolžina namakalnega razvoda meri več kot 130 kilometrov. Pogoj za prijavo na državne razpise za pridobivanje sredstev za tehnološko posodobitev razvoda pa so tudi zagotovljena soglasja vsaj 50 odstotkov lastnikov zemljišč. Če bo ta pogoj ostal, ga nameravajo izpolniti, dodaja Turk:
„S tem bomo sedaj intenzivno tudi začeli. Doslej nobena občina ni intenzivno pristopila k temu v smislu, da bi se začela že pogovarjati z ljudmi, pripravili smo že sezname lastnikov, iz kopij uradnih evidenc smo pridobili sezname lastništva. Pripravljeni so tudi že osnutki dopisov in pogodb z bodočimi uporabniki.“
Na16 namakalnih poljih oz. slabih 1000 hektarjih površin je 1.500 lastnikov kmetijskih zemljišč.