Robin Logo
Informativni spletni portal za Goriško / Severno Primorsko

Na Sežanskem prometni kolaps, Občina pozvala pristojne k ukrepanju

Danes sezana
(Foto: Občina Sežana)

V Sežani imajo dovolj. Že pred zaporo vipavske hitre ceste so na mejnem prehodu Fernetiči pogosto nastajali zastoji, zdaj pa se razmere zaostrujejo. Občina Sežana je zato včeraj na predsednico republike, predsednika vlade, pristojna ministrstva in druge odgovorne naslovila poziv k takojšnjemu ukrepanju zaradi prometnega kolapsa, ki je ob zaprtju vipavske hitre ceste zajel območje Sežane.

Promet sezana

Gre za kolaps, ki presega lokalne pristojnosti, vpliva pa neposredno na našo lokalno skupnost. Prebivalke in prebivalci Sežane imajo pravico do varnih cest in normalnega vsakdanjega življenja. Ljudje so nestrpni, jezni in prestrašeni. Ne gre več zgolj za prometne izzive, temveč za vprašanje kakovosti bivanja in možnosti nemotenega delovanja na obmejnem območju,“ je zapisal sežanski župan Andrej Sila, ki poudarja, da so na nastalo težavo opozarjali na več sestankih že pred samo zaporo.

„Od tega ne bežimo, da bo gostota prometa večja, večji problem pri nas, na Fernetičih, je ta, da je na italijanski strani zdaj njihova mejna kontrola, kar je pravica in odločitev sosednje države, ki pa je nekako ustvarila ozko grlo. Iz dvopasovnice, avtoceste na našem koncu, se zdaj vse skupaj zoži v eno točko prehajanja državne meje.“

To pa ustvarja dolge kolone tovornega prometa. Avtocesta med Danami in Sežano, ki predstavlja obvoznico skozi mesto Sežana, je obremenjena z več kilometrskimi kolonami tovornih vozil, tranzitni promet pa se kljub prepovedim seli tudi na lokalne ceste. V ponedeljek, ko je bila kolona dolga nekaj manj kot 10 kilometrov, so zato nekateri vozniki tovornjakov prihajali izven avtoceste in zasedli regionalne ceste v občini.

„Kamion na kamion, ljudje so postali nervozni, tudi gužva in nemir, in potem smo imeli mi en kup teh klicev. potem imel tako razgovore tudi s policijo, policija je tudi takoj že s ponedeljkom začela izvajati ukrepe, preprečevanja uporabe teh uvoznih poti, tako da jaz na tem mestu lahko pohvalim delo policije in tudi Darsa nenazadnje, ker so storili tisto, kar smo se pogovarjali.“

Kot je še poudaril, se vsi zavedajo, da bo promet gostejši, a je rešitev na dlani, a je izven dosega lokalne skupnosti, zato dopis:

Da se vzpostavi bilateralni dogovor z Republiko Italijo in da nam tukaj skušajo priti naproti s tem, da se sprosti meja na Fernetičih oziroma, da se omogoči večja pretočnost prometa skozi državno mejo, ker to bi bistveno, bistveno razbremenili težave, ki so na naši strani.“

Odločevalcem tako kot nujen ukrep predlaga vzpostavitev dodatnega voznega pasu na mejnem prehodu Fernetiči in pospešitev mejne obravnave.

Deli z drugimi:
Najbolj brano
Aktualno

Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja 2026 in RADIO ROBIN

Preberi več

To sredo, takoj po 11.: Zakaj še vedno zavržemo toliko hrane?

Preberi več

Dan pesmi Evrovizije na Radiu Robin

Preberi več

Dan Univerze v Novi Gorici in RADIO ROBIN

Preberi več
Ne zamudi
Oglasi
volume-highmagnifiercrossmenuchevron-down