Zavod za gozdove Slovenije zaključuje popis škode v gozdovih po julijskih vetrolomih. Na severnem Primorskem je po zadnjih podatkih poškodovanih skupno skoraj 15.000 hektarjev površin. Lastnikom ni treba vlagati vlog za oceno škode, saj do povrnitve le-te niso upravičeni, pripada pa jim sofinanciranje stroškov obnove gozda, pojasnjuje Edo Kozorog, vodja območne enote Tolmin.
„Tako so že po zakonu na območju sanacije nekoliko poenostavljeni postopki recimo za gradnjo prometnic, poleg tega pa na tistih površinah, kjer je bila poškodovanost večja, 100-odstotna ali kaj takega, tam država prispeva sadike za obnovo gozda in seveda tudi subvencije za obnovo teh gozdov.“
Največ škode, kar 80 odstotkov, so vetrolomi povzročili na zasebnih gozdovih, najmanj pa v občinskih. Zavod je torej zaključil popis poškodovanosti in v tem trenutku izdeluje sanacijski načrt.
„Po zadnjih podatkih je skupno poškodovanih okoli 14.700 hektarjev, 195.600 kubičnih metrov lesne mase. To je približno 10 odstotkov gozdov severne Primorske.“
Vetrolom so zabeležili na celotnem območju severne Primorske, še najbolje so jo odnesli na Idrijskem. Najbolj pa sta bili prizadeti Bovška in Tolminska.
„Mogoče največja površina, ki jo je najmočneje poškodoval vetrolom je bila na Polovniku nad Čezsočo, sicer pa so bile na Tolminskem in Bovškem te poškodbe precej razpršene po celotni površini.“
Še vedno so težje prehodne nekatere planinske in turistične poti, zato Zavod obisk teh območij odsvetuje.