Čezmejno kraško območje se pripravlja na povezovanje znotraj Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje Kras Carso. Skupnemu upravljanju in trajnostnemu razvoju območja Matičnega Krasa je namenjen projekt Kras – Carso II, ki se je uradno začel včeraj in ga sofinancira Evropska unija.
S povezovanjem Matičnega Krasa zasledujejo različne cilje, pojasnjuje Aleš Vodičar, direktor ORA Krasa in Brkinov, ki je vodilni partner projekta:
„Prvi, glavni cilj projekta je ustanovitev EZTS – Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje, s katerim bi, predvsem s turističnim, pa tudi z ostalimi vidiki, povezali Matični Kras. Poleg tega se namerava tudi formalizirati ustanovitev Geoparka Kras – Carso, ki tudi poteka čezmejno med slovenskimi in italijanskimi občinami.“
Projekt Kras – Carso namerava pospešiti trajnostni razvoj na čezmejnem območju Matičnega Krasa, v okviru okolju prijaznega turizma. S tem nadgrajuje rezultate prejšnjih projektov Interreg.
Pri projektu gre torej v prvi vrsti za turistično povezovanje, promocijsko vlogo in iskanje načinov povezovanja proizvajalcev domačih pridelkov ter ustanovitev skupne znamke kakovost, obeta se tudi nov sprejemni center v katerem se bodo domači pridelki prodajali.
„Tudi na trajnostno mobilnost nismo pozabili, tako da bomo znotraj projekta v naslednjih treh letih izvajali trajnostne prevoze med točkami, kot na primer pred leti med Štanjelom in Devinom. Skratka, da povežemo slovenske občine z italijanskimi in morjem.“
V ustanovitev EZTS Kras Carso, skupnega organa upravljanja območja matičnega Krasa oziroma Geoparka Krasa, naj bi se na slovenski strani vključilo pet občin: Miren – Kostanjevica, Komen, Sežana, Divača in Hrpelje – Kozina, kar bodo morali potrditi še občinski sveti, z italijanske strani pa naj bi se jih vključilo 12.
Podporo slovenske vlade je včeraj potrdil Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, konsenz pa bo morala izraziti še italijanska stran.