Po državi je bilo včeraj potrjenih največ dnevnih okužb doslej, saj je bilo ob dobrih 13.800 testih potrjenih skoraj 8700 novih primerov, pozitivnih je bilo 63 odstotkov vseh opravljenih testov. Na Goriškem so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje včeraj potrdili nekaj več kot 430 novih okužb, z vse večjimi težavami se ob porastu števila napotitev na PCR teste soočajo tudi v Zdravstvenih domovih v regiji.
Kot so nam pojasnili v Zdravstvenem domu Nova Gorica so opravili preko 700 brisov, medtem ko so jih v preteklem tednu v povprečju okrog 450. Direktorica Petra Kokoravec je povedala, da so okrepili kadrovske vrste na točki za testiranje. „Številke vztrajno naraščajo, tudi v področju, ki ga pokriva naš zdravstveni dom, včeraj je bila vrsta daljša, vendar je to trajalo slabo uro, pacienti nikakor niso čakali na bris več kakor dobrih 20 minut in smo to zadevo v kratkem razrešili s pojačanjem ekipe za jemanje brisov.“
S številom brisov sedaj narašča tudi delež pozivnih izvidov, kot ocenjuje, se ta giblje že okrog 70 odstotkov. Vse več je tudi obolelih med zaposlenimi, zato so tudi sami že v preteklem tednu prešli v tretjo fazo organizacije dela po priporočilih NIJZ. S težavami se pri organizaciji dela zaradi porasta okužb soočajo tudi na Ajdovskem, tako med zaposlenimi kot zaradi povečanja brisov. Slednje je poraslo tudi za do 200 odstotkov v primerjavi s številkami po novem letu, je povedal direktor Zdravstvenega doma Egon Stopar. „Kot vsi, se tudi mi srečujemo s kar nekaj okužbami, tudi med zaposlenimi, tako da imamo velike težave že z organizacijo dela ambulant, poleg tega moramo čimbolj tekoče organizirat PCR testiranja in res prosimo vse, ko dobijo SMS vabilo, da se držijo termina.“
Obenem tudi naprošajo, da se v naslednjih dneh po zdravniško pomoč občani obračajo le za nujna stanja in za urejanje neodložljivih zdravstvenih storitev.
Prav zaradi strmega naraščanja okužb so na ministrstvu za zdravje napovedali spremembo upravičencev za PCR-teste. Od srede, bo razen za rizične skupine, namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali po pozitivnem izvidu samotestiranja, je danes povedal državni sekretar Franc Vindišar. Glede na nov protokol bodo osebe z respiratornimi boleznimi razdeljene v dve skupini:
- prva skupina so kronični bolniki, imunokompromitirani, nosečnice in otroci, ki naj obvestijo osebnega zdravnika, ki jih bo naročil na PCR-test,
- druga skupina mora najprej na hitri test. Osebe s simptomi in negativnim hitrim testom bodo v samoosamitvi tri dni. Če bodo simptomi izzveneli, je možno reči, da oseba ni pozitivna na novi koronavirus.
Če se bodo zdravstvene težave nadaljevale, naj oboleli obvesti zdravnika, da mu omogoči PCR-test.