Prvo letošnje polletje je bilo za medobčinska inšpekcijsko nadzorstvo in redarstvo Mestne občine Nova Gorica ter občin Ajdovščina in Brda zahtevnejše od lanskega. Inšpekcijsko nadzorstvo je v primerjavi z istim obdobjem lani v ajdovski občini obravnavalo skoraj za tretjino več zadev, v briški pa je bil porast 100-odstoten. Večji obseg dela je imelo tudi medobčinsko redarstvo. V novogoriški občini je bilo zabeleženih dogodkov oziroma pridobljenih informacij za kar 75 odstotkov več, v Brdih pa je bil poskok skoraj 180-odstoten. K temu je, kot je pojasnil vodja medobčinske inšpekcijske in redarske službe Dušan Bremec, veliko pripomoglo osveščanje v občinskih glasilih in komunikacijskih kanalih.
Bremec je na včerajšnji seji briškega občinskega sveta v okviru inšpekcijskega nadzorstva za območje Brd izpostavil: »Problem ločevanja odpadkov v enem delu, v drugem delu, ki pa se nanaša na mirujoči promet, kjer so pa pooblaščeni medobčinski redarji, ta mirujoči promet in problematika parkiranja zlasti v turističnih krajih, kot so Dobrovo, Šmartno, pa Medana, v teh krajih se v določenih trenutkih pojavi problem nepravilno parkiranih vozil.«
Sicer pa je mirujoči promet problematičen v vseh treh občinah, predvsem v urbanih delih, še pove Bremec. V ajdovski in novogoriški mestni občini so imeli veliko dela tudi z zapuščenimi vozili. »To je pa dodatni problem, ki ga specialno rešujemo znotraj našega sistema nadzora: mirujoča vozila, ki se pojavljajo v največjem delu v Mestni občini Nova Gorica. In sicer v prvem polletju, to pomeni letos od januarja do konec junija, smo v Novi Gorici odstranili 40 zapuščenih vozil, v Ajdovščini 14 in v Občini Brda 3. S tem ko mi odstranimo zapuščena vozila, tudi omogočamo drugim, da parkirajo na teh parkirnih mestih.«
Sicer pa občinam ne gre na roko manko v kadrovski zasedbi. Zahtevajo namreč intenzivnejšo prisotnost medobčinske inšpekcijske in redarske službe, sploh v Brdih zaradi nepravilnega odlaganja odpadkov. Kot poudarja Bremec, se z izzivom manka v kadrovski zasedbi soočajo tudi drugod po Sloveniji. »Javni plačni sistem je, žal, zelo prizadel medobčinske redarje in pa tudi policiste, če jih lahko tukaj omenim, ker so približno tam tam. Naši medobčinski redarji tako rekoč delajo za minimalno plačo. Nič več. Potem jim občina doloži. Tako da tukaj je velik problem in ko imamo razpis, decembra ni bilo nobenega (prijavljenega, op.p.), sedaj je zopet aktualen razpis za dva, potem še za enega. Mi praktično nujno rabimo najmanj 3 medobčinske redarje.«
Trenutno celotno območje treh občin pokrivajo 4 medobčinski redarji.