Na Lokvah je bilo lani postavljeno prvo igrišče za multigolf v Sloveniji. Za ureditev igrišča in vzdrževanje je bilo doslej vloženih 45.000 evrov sredstev, medtem ko je bilo lani in letos iz naslova prihodkov iztrženih skupno slabih 500 evrov. Zakaj se zadeva, ki sicer v tujini velja za precej priljubljen šport, ni bolje prijela, pa so mnenja deljena. Med očitki novogoriškemu Zavodu za šport, ki upravlja igrišče za multigolf, je slišati predvsem preslabo promocijo.
Kaj je po mnenju omenjenega zavoda krivo za to, da se zadeva ni prijela? Direktorica Aleksandra Fortin odgovarja:
„Zagotovo to, na kar sem že opozorila tudi občino in pristojne: pred izvedbo te investicije se ni pripravila dokumentacija v kateri bi bili predvideni tako stroški kot prihodki.“
Fortinova je prepričana, da bi moral investitor, torej občina, prej raziskati trg in povpraševanje po tovrstnih aktivnostih. Opozarja pa tudi, da bi bilo treba cenik prevetriti in odpraviti očitno anomalijo:
„Ljudje kupujejo tole igro za otroke, potem pa igrajo odrasli sami. To je ta anomalija, ki se izkoristi, za otroke je namreč igra brezplačna.“
Očitke o premalo promocije s strani zavoda za šport direktorica Fortinova zavrača.
Izvajalec storitve, se pravi izposoje opreme, prodaje vstopnic in vzdrževanja igrišča je letos Gostilna Winkler na Lokvah. Martina Gorjan Sulič iz omenjene gostilne pojasnjuje, da je ureditev multigolf igrišča, kar predstavlja predvsem košnjo, velik strošek, kot pozitivno pa izpostavlja, da je kraj na ta račun dobil lepši izgled. Novo ponudbo v kraju pozdravlja.
„ Po drugi strani pa je dejstvo, da je bilo sigurno premalo narejenega na promociji večjih skupin, ki bi to lahko izkoriščale: v smislu priprav klubov, ki igrajo to igro, team buildingov, šole v naravi, zaključene skupine šolarjev, vrtcev, seniorjev. Na tem področju je bilo doslej narejeno res premalo, ker so doslej obiskovalci samo dnevni obiskovalci Lokev.“
Gorjan Suličeva tudi dodaja, da se na splošno premalo dela na promociji in razvoju Lokev kot športne destinacije v vseh letnih časih. Strinja se tudi s tem, da bi bilo treba omenjeno anomalijo v ceniku odpraviti. Kritike sprejema kot dobronamerne in upa, da bi za prihodnjo sezono – multigolf je namreč na voljo v poletnem času - zadeve na podlagi dosedanjih izkušenj prevetrili.
Kaj na vse skupaj pravijo na novogoriški mestni občini?
Podžupan Simon Rosič pravi, da je šlo pri vzpostavitvi igrišča za multigolf izključno za označitev trase in postavitev opreme.
„V tem primeru igrišča za multigolf ni bila pripravljena poenostavljena investicijska dokumentacija. Lahko tudi rečemo, da se multigolfa ni načrtovalo kot dejavnost z velikimi donosi temveč kot obogatitev športno turistične ponudbe na Lokvah.“
Dodaja pa še:
„Po enoletnem obratovanju smo ugotovili, da poznavalci tovrstne ponudbe prepoznavajo multigolf traso na Lokvah kot zelo kvalitetno z velikim potencialom, ki pa se bo lahko v celoti izrazil ob dodatni intenzivni promociji.“
Pri čemer je občina pripravljena sodelovati tako z javnima zavodoma za turizem in šport.
Rosič je sicer prepričan, da promocija za multigolf s strani zavoda za šport doslej ni bila zadostna. Dodaja, da je treba najprej prevetriti tako cenik kot tudi pospešiti promocijo na družbenih omrežjih in ostalih kanalih. Poleg tega pa tudi vzpostaviti kontakt s športnimi klubi in zvezami, nadalje pa tudi s šolami, društvi in podjetji.