Mladi z oviranostmi se ne želijo izpostavljati v društvih, saj se bojijo težav z zaposlitvijo

Več prepoznavnosti v družbi, boljši pogoji za delovanje društev in vključevanje mladih s težavami, ki jih naslavljajo, to so želje invalidskih organizacij, ki delujejo na območju novogoriške mestne občine. V letu EPK bi si želeli dogodka, na katerem bi se predstavili skupaj z invalidskimi organizacijami iz Gorice, so še izpostavili na včerajšnjem srečanju v okviru mednarodnega dneva invalidov pri novogoriškem županu Samu Turelu.
Člani novogoriške podružnice Društva revmatikov Slovenije si, kot poudarja Zlatko Zajec, želijo predvsem, da bi se ponovno vzpostavil bazen v kletnih prostorih novogoriškega športnega zavoda. „Ki je bil primeren za starejšo populacijo, kjer smo imeli vodeno vadbo s fizioterapevtom in je bila primerno topla voda. V letnem in zimskem bazenu je voda prehladna za nas revmatike in invalide.“
Medobčinsko društvo Sožitje Nova Gorica za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju si prizadeva za vključevanje svojih članov v družbo tako, da organizira številne dejavnosti, od fizioterapije, plesnih vaj do fotografskega krožka. „In jasno, brez denarja ni „muzike“, ta denar pa nam kontinuirano primanjkuje.“
Zato se nadejajo več posluha s strani občin in donatorjev, dodaja Zvonko Gorjup. Česa si željo v goriški podružnici Združenja multiple skleroze Slovenije? Mirka Debeljak: „Društvo predvsem pogreša prostor, kjer bi se lahko srečevali,“
Milena Šinigoj iz Društva invalidov Dornberk poudarja, da kljub temu, da so majhno društvo, združujejo kar okoli 200 članov, opravljajo pa tudi pomembno poslanstvo kar se tiče socialnega vključevanja na vasi. „Imamo ročna dela, klekljanje, pikado, balinanje, ženske zvečer nimajo kam in pridejo prav rade na ročna dela. V tem letu smo dobili šest novih.“ Od občine se tudi oni nadejajo finančne podpore za delovanje.
Predstavniki društev so tudi izpostavili, da imajo težave s pridobivanjem podmladka, mladi z različnimi oviranostmi se ne želijo izpostavljati v društvih. Ponekod je to tudi posledica bojazni pred zaznamovanostjo z boleznijo, saj se mladi bojijo, da se zaradi bolezni ne bodo mogli zaposliti.
Tanja Vončina, članica sveta za invalide novogoriške Mestne občine Nova Gorica poudarja, da kljub nazivu Občina po meri invalidov ostaja še veliko izzivov: „Eden izmed izzivov je dostop javnih ustanov za invalide, ker morajo biti do leta 2027 vse te ustanove opremljene s klančinami.“
Poleg novogoriškega kulturnega doma Vončina v tej luči izpostavlja še kulturne domove po vaseh, kjer, kot opozarja, te zadeve niso dorečene. Župan je vsem željam in pripombam prisluhnil. "Ko gre za tovrstna vprašanja, si res prizadevamo, da bi vse te stvari čim bolj konkretno naslovili. Pri vseh novogradnjah dosledno upoštevamo tudi vse te vidike, torej vidike mobilnosti za osebe s kakršnimi koli oviranostmi, tako da debata je z njimi vedno konstruktivna in vedno iščemo rešitve v skupno zadovoljstvo,“ je povedal župan Turel.
V zvezi z željami po ogrevanem bazenu je dodal, da bo mestna občina v proračunu za leto 2025 zagotovila sredstva za priklop obstoječega bazena na vročevod, ki bo glavni vir ogrevanja. Ko bo to urejeno, bo mestna občina lahko zagotovila ustrezno ogrevano vodo za ranljive skupine. Organizirali pa bodo tudi izobraževanja javnih uslužbencev, ki bodo pripomogla k večji dostopnosti storitev invalidom.